۱۳۹۶-۰۲-۱۱

DS 1955، زیباترین خودروی جهان

1955 ds most beautiful carدی‌اس۱۹۵۵ زیباترین خودروی جهان

مجله‌ خودروهای کلاسیک و اسپرت، از معتبرترین نشریه‌های صنعت خودروسازی، خودروی دی‌اس ۱۹۵۵ طراحی شده توسط فلامینو برتونی را به عنوان زیباترین خودرویی که تا به حال ساخته شده است معرفی کردند.

این موضوع باعث تعجب بسیاری از دوست‌داران و طراحان این صنعت شد، ولی طبق بیانه‌ این نشریه، دی‌اس ۱۹۵۵ توسط هیئت داوران شامل طراحان افسانه‌ای و خودروسازان معتبر شامل جیورجتو جیاگرو، یان کالوم، پاول براگ، مارسل گاندینی، گوردون مورای و غیره، با ۲۰ رای به عنوان زیباترین حاصل این صنعت انتخاب شد.

شایان ذکر است که خودروی انتخاب شده، دی‌اس ۱۹۵۵، همان مدلی دی‌اس است که جان رییس جمهور وقت فرانسه (شارل دو گل) را حمله‌ای تروریستی نجات داد.

بحث زیبایی خودرو، همیشه سر زبان دوست‌داران خودرو بوده است. مجله‌ خودروهای کلاسیک و اسپرت سعی داشت تا با انتشار این مطلب بتواند این بحث بی‌انتها را به سرانجام برساند، البته بعید نیست که این مطلب آتش این موضوع را تندتر کند!

بسیاری از طراحان، برند دی‌اس را با صفات عجیب، لذت‌بخش، نوآورانه و اگر بی‌نظیر نباشد، کم‌نظیر! توصیف کرده‌اند. جیورجتو جیاگرو این دی‌اس را اینطور تعریف کرده است: «تنها خودرویی که درک واقعی از “طراحی خارج عرف” را پیاده‌سازی کرده است و کاملا بی‌نظیر است.» لئوناردو فیوراوانتی، مدیر طراحی سابق پینینفارینا و طراح خودروهای اسطوره‌ای فراری دیتونا و ۳۰۸جی‌تی‌بی، دی‌اس را برای مردم اینطور توصیف کرده است: «یک خودروی جاده‌ای واقعی، در زمان خود و هم‌اکنون، و “رویا” را در مسیر پیشرفت خودش توانسته به کاربران القا کند».

دی‌اس نامش را از واژه‌ی Déesse به معنای الهه در زبان فرانسوی اقتباس گرفته است و این طراحی نوآورانه توسط طراح بنام ایتالیایی، فلامینو برتونی، انجام شده و در سال ۱۹۵۵ به بازار جهانی عرضه شد. تلفیق طراحی آینده‌نگرانه و کلاسیک باعث شد تا از این خودرو ۱.۵ میلیون دستگاه به فروش رسد ولی فقط طراحی آن باعث موفقیت خارق‌العاده آن نبود، بلکه این خودرو در زمینه‌های سیستم تعلیق، فرمان‌دهی هیدرولیک ، کلاچ و ترمز از رقبای خودرو بسیار بهتر عمل کرد. این خودرو در سراسر دنیا، به عنوان خودرویی شناخته می‌شود که افراد معروف شامل بازیگران، هنرمندان و غیره آن را می‌پسندند و بار‌ها در فیلم‌ها، موزه‌ها و گالری‌های نقاشی ایفای نقش کرده است.

شرکت آرین‌موتور تابان، مفتخر است که به عنوانی نمایندگی رسمی این برند محبوب در کشور ایران در حال فعالیت است و خودروهای لوکس دی‌اس را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.