۱۳۹۶-۰۳-۲۰

پرینت 3 بعدی در صنعت خودروسازی

print 3dچاپ ۳ بعدی

در دنیای امروزی تولیدات در صنایع مختلف پیشرفت‌های زیادی کرده است.  یکی از ابزارهایی که باعث پیشرفت تولیدات صنعتی  شده است، حضور پرینتر ۳بعدی است.

پرینت ۳بعدی فرایند تولید یک شی جامد از یک فایل دیجیتالی است. در سال‌های اخیر تولیدکنندگان با کمک کامپیوتر و نرم‌افزارهای طراحی، طرح‌ّهای ذهنی خود را به راحتی تبدیل به تصویر می‌کنند. این حرکت به دلیل صرفه‌جویی در زمان و هزینه، نقش بسیار زیادی در موفقیت صنایع تولیدی داشته است. پرینتر ۳بعدی با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید می‌تواند تصویر ذهنی یک طراح را تبدیل به یک جسم ملموس کند تا بتوان یک نمونه اولیه از آن طرح را مشاهده کرد. این نمونه‌های اولیه از یک طرح به شما کمک می‌کند تا به راحتی دید کلی نسبت به طرح داشته باشید و مشکلات آن را به طور واقعی‌تر احساس کنید یا حتی اگر کمبودی در آن احساس کردید در طراحی آن را جبران کنید.

اخیرا صنایع تولیدی از تجهیزاتی چون اسکنرهای ۳بعدی نیز استفاده می‌کنند.با کمک این ابزار در آینده‌ای نزدیک تبدیل کردن اشیا به مدل‌های کامپیوتری ۳بعدی می‌تواند مانند به راحتی عکس گرفتن از آن‌ها باشد به طوری که امکان دارد تلفن‌های همراه نیز در آینده به این سیستم مجهز شوند. اسکنرهای ۳بعدی می‌تواند به علم مهندسی معکوس کمک زیادی کند که مهندسین بتوانند مدل ۳بعدی را طبق خواسته‌های جدید خود ویرایش کنند و با کمک پرینتر ۳بعدی نمونه مورد نظر خود را دوباره ببینند.

صنعت خودرو، یکی از صنایع پیشرو در خصوص استفاده از پرینتر‌های ۳ بعدی است. در سال‌های اخیر از پرینترهای ۳بعدی برای تولید نمونه‌های اولیه،‌ خودروهای مفهومی (Concept cars) و خودروهای خاص استفاده شده است ولی در حال حاضر به کارگیری از پرینترهای ۳بعدی در همه قسمت‌های صنعت خودروسازی رو به افزایش است.

پرینترهای ۳بعدی صنعتی راه‌های جدید و مدرنی برای هر مرحله از تولیدات وسایل نقلیه ایجاد کرده است؛

از فاز طراحی و نمونه اولیه تا فاز نهایی یعنی تولید. لازم به ذکر است که بدانیم صنعت خودروسازی یکی از پیشگامان استفاده از پرینترهای ۳بعدی در فرایند تولید است.

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما حقیقت این است که انقلابی در آینده صنعت خودروسازی تحت تاثیر پرینترهای ۳بعدی رخ خواهد داد.

در این قسمت می‌خواهیم بدانیم که چگونه پرینت ۳بعدی می‌تواند صنعت خودروسازی را منقلب کند.

–           سرعت تولید بالاتر

–           انعطاف‌پذیری بالا در طراحی

–           ریسک کمتر در تولید

–           هزینه تمام شده پایین‌تر تولید

–           کمک به محیط زیست

–           ساخت راحت قطعات پیچیده خودرو

–           ساخت قطعات یدکی خودرو

در حال حاضر فرایند پرینت ۳بعدی در اکثر برندهای معتبر خودروسازی وجود دارد. شرکت خودروسازی DS نیز از این تکنولوژی مدرن به خوبی استفاده کرده است. این برند در ورژن دارک ساید (Dark side) مدل DS 3 قسمت‌های تیتانیوم فضای داخلی خودرو را با استفاده از پرینتر ۳بعدی می‌سازد.

استفاده از تجهیزات مدرن و به‌روز توسط برند DS توانسته است این شرکت خودروسازی را تبدیل به برندی لوکس در بین مردم جهان کند. در ایران نیز شرکت آرین موتور تابان نماینده رسمی خودروهای DS، توانسته است تا این برند لوکس را به ایرانیان نیز عرضه کند تا مردم ایران هم بتوانند از این خودروی لوکس فرانسوی بهره ببرند.