۱۳۹۶-۰۸-۰۷

ترمز فعال شهری چیست؟

active city brake ترمز فعال شهری دی‌اس ۳

در این مطلب با سیستم انحصاری گروه پی‌اس‌ای فرانسه تحت عنوان ترمز فعال شهری که بر روی خودروی DS 3 تعبیه شده است بیشتر آشنا خواهیم شد.

حادثه هیچگاه خبر نمی‌کند! بر اساس آمار‌های بدست آمده در هر دقیقه حداقل ۲۵ تصادف رانندگی در کشور رخ می‌دهد که متاسفانه بسیاری از آن باعث بوجود آمدن تلفات فردی غیر قابل جبران می‌شوند. در چند سال اخیر کمپانی‌های مختلفی با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید در حوزه هوش مصنوعی، توانسته‌اند ایمنی خودرو‌ها را تا حد زیادی بالا ببرند و با بهره‌گیری از این تکنولوژی‌ها میزان تصادفات را در سراسر جهان به شکل قابل توجهی کاهش دهند. بسیاری از فناوری‌های بکار رفته در خودرو‌های جدید در حوزه تکنولوژی‌های کمک راننده دسته‌بندی می‌شوند؛ هدف فناوری‌هایی که در این دسته قرار دارند بالا بردن کیفیت رانندگی افراد است. فناوری‌های کمک راننده با بهره‌گیری از سنسور‌های حرکتی و مادون قرمز و همچنین هوش مصنوعی به کار رفته در خودرو، قادر هستند تحرکات اطراف خودرو را سریع‌تر و دقیق‌تر از خود شخص راننده تشخیص دهند و به فرد کمک کنند تا واکنش بهتر و سریع‌تری نسبت به این تحرکات نشان دهد. بسیاری از فناوری‌های جدید حوزه کمک راننده، فقط نقش هشدار‌دهنده دارند و شخص راننده را از تحرکات و رفتار‌های اجسام اطراف خودرو مطلع می‌سازند اما در عین حال بسیاری دیگر از این تکنولوژی‌ها، همگام با راننده اتومبیل بخشی از هدایت و کنترل اتومبیل را نیز در دست دارند و در صورتی که هنگام رانندگی فرد نتواند واکنش صحیحی از خود نشان دهد، با بهره‌گیری از هوش مصنوعی به کار رفته در سیستم هدایت خودرو، کنترل اتومبیل را بدست گرفته و دستور صحیحی به سیستم می‌دهند. سیستم ترمز فعال شهری هم جزء فناوری‌های کمک راننده است که با بهره‌گیری از سنسورهای حرکتی نصب شده بر روی بالای شیشه جلوی خودرو، بخشی از هدایت و کنترل اتومبیل را در دست می‌گیرید و در صورت نیاز به هوش مصنوعی به کار رفته در خودرو، دستور ترمز کردن می‌دهد. تکنولوژی ترمز فعال شهری محصول کمپانی فرانسوری PSA است و تا به امروز توانسته است از بسیاری از تصادفات درون شهری جلوگیری کند.

عملکرد ترمز فعال شهری چگونه است؟
همانطور که از نام سیستم ترمز فعال شهری معلوم است این سیستم برای رانندگی در شهر ساخته شده است. در ساخت فناوری ترمز فعال شهری از سنسور‌های لیزری کوتاه برد استفاده شده است، این سنسور‌ها توانایی تشخیص اجسام را در جلو اتومبیل دارند و اگر راننده به موقع ترمز نکند، سیستم هوشمند ترمز فعال شهری هنگام نزدیک شدن خودرو به آن‌ها، به صورت اتوماتیک و با بهره‌گیری از سیستم ترمز خودکار اتومبیل، ترمز می‌کند. مزیت اصلی استفاده از سنسور‌های لیزری کوتاه برد، قدرت تشخیص آن‌ها است و بر خلاف سنسور‌های مادون قرمز استفاده شده در خودرو‌های دیگر، تغییرات دما بر روی نحوه تشخیص و آنالیز این سنسور‌ها تاثیری نمی‌گذارد و حتی در هوای مه‌آلود نیز فعال هستند و با دقت بالایی عمل می‌کنند؛ البته به دلیل آنکه این سنسور‌های لیزری به صورت کوتاه برد استفاده می‌شوند، قطعا مناسب جاده‌های برون شهری نیستند. در فناوری ترمز فعال شهری سنسور‌های لیزری کوتاه برد در بالای شیشه جلو نصب شده است تا قادر باشند تمام سطوح رو به روی راننده را آنالیز کنند. در نظر بگیرید که تکنولوژی ترمز فعال شهری در سرعت‌های زیر ۳۰ کیلومتر بر ساعت فعال است پس هیچگاه در سرعت‌های بالا به این فناوری تکیه نکنید.
شایان ذکر است که این آپشن بر روی خودروی DS موجود است، آرین‌موتور، نماینده رسمی DS اتومولیبز فرانسه در ایران مفتخر است که محصولات این برند اصیل و پریمیوم را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.