۱۳۹۷-۰۲-۲۵

سیستم ترمز اضطراری هوشمند چیست؟

AEBS-Brakes سیستم ترمز اضطراری هوشمند

بر اساس آمار‌های منتشر شده، سیستم AEBS سالانه جان هزاران نفر را نجات می‌دهد و از زمان ورود این سامانه به صنعت اتومبیل‌سازی، آمار تصادفات در کشور‌های اتحادیه اروپا بیش از 40 درصد کاهش یافته است.

AEBS کوتاه شده عبارت Advanced Emergency Brake System و ترجمه آن ” سیستم ترمز اضطراری هوشمند ” است. این سیستم یکی از جدید‌ترین فناوری‌های ایمنی استفاده شده در خودرو‌های مدرن امروزی به حساب می‌رود که اولین بار در کامیون‌ها و اتومبیل‌های باری سنگین آزمایش شد. سیستم AEB در سال 2009 و با رشد تصادفات جاده‌ای ساخته و در ابتدا بر روی کامیون‌های باری سنگین استفاده شد. سیستم ترمز اضطراری هوشمند قادر است خودرو یا موانع رو به روی اتومبیل را تشخیص دهد و در صورتی که راننده به موقع واکنش نشان ندهد، اقدام به متوقف کردن خودرو کند. این سیستم در سال 2012 به صورت انبوه وارد صنعت خودروسازی شد و بسیاری از کمپانی‌ها بر روی اتومبیل‌های خود این سامانه امنیتی را قرار دادند. بر اساس آمار‌های منتشر شده، سیستم AEBS سالانه جان هزاران نفر را نجات می‌دهد و از زمان ورود این سامانه به صنعت اتومبیل‌سازی، آمار تصادفات در کشور‌های اتحادیه اروپا بیش از 40 درصد کاهش یافته است.

 

مکانیزم سیستم ترمز اضطراری هوشمند

AEBS یا همان سیستم ترمز اضطراری هوشمند از بخش‌ها و قطعات مختلفی تشکیل شده است که یکی از آن‌ها سنسور حرکتی نصب شده در جلو خودرو است. این سنسور مکمل فعالیت رادار جلو اتومبیل است و وظیفه آن بررسی و آنالیز مسیر رو به روی خودرو می‌باشد. سنسور حرکتی نصب شده بر روی سپر، قادر است وجود اجسام خارجی را در جاده تشخیص دهد و با بهره‌گیری از رادار هوشمند خودرو، فاصله آن را تا اتومبیل تشخیص دهد. تمام داده‌ها به ECU یا همان کامپیوتر خودرو منتقل شده تا تصمیم نهایی هوشمندانه‌تر گرفته شود. زمانی که اتومبیل به خودرویی دیگر نزدیک می‌شود، کامپیوتر خودرو وضعیت اتومبیل را به فرم یک هشدار به راننده نشان می‌دهد. این هشدار معمولا همراه با صدا و تصویر می‌باشد. اگر راننده سرعت اتومبیل را کم نکرد و یا مسیر آن را تغییر نداد، کامپیوتر خودرو با بهره‌گیری از اطلاعات سنسور و رادار جلو، اقدام به متوقف کردن خودرو خواهد کرد. همانطور که حدس زده‌اید تکنولوژی ترمز اضطراری هوشمند یک سیستم ساده نیست؛ از همین رو امروزه این سامانه را فقط در خودرو‌های لوکس و مدرن مانند اتومبیل‌های DS مشاهده می‌کنیم. البته بر اساس نظر کارشناسان این حوزه، سامانه ترمز اضطراری فقط یک سیستم مکمل است و رانندگان نباید با اتکا به این فناوری از وضعیت رانندگی خود غافل شوند.

اهمیت استفاده سیستم ترمز اضطراری هوشمند

AEBS یا همان سیستم ترمز اضطراری هوشمند، یکی از فناوری‌های کاربردی در حوزه ایمنی خودرو‌ها و جاده‌ها به حساب می‌رود؛ از همین رو در سال 2015 برخی از کشور‌های اروپایی، اقدام به وضع قوانینی مشترک در خصوص استفاده از این سامانه کرده‌اند. بر اساس این قوانین تمام وسایل نقلیه سنگین از جمله اتوبوس‌ها و کامیون‌های باری باید از این فناوری برای بالا بردن امنیت مسیرشان استفاده کنند. بر اساس خبر‌های منتشر شده انتظار می‌رود این قوانین در سال 2019 برای تمام خودرو‌ها اعمال شود؛ این موضوع نشان دهنده اهمیت استفاده از سیستم ترمز اضطراری هوشمند در جاده‌ها است.