۱۳۹۷-۰۱-۲۹

واقعیت افزوده و صنعت خودرو

AR واقعیت افزوده

واقعیت افزوده تکنولوژی است که روزبه‌روز کاربرد آن در زمینه‌های مختلف افزایش می‌یابد و صنعت خودروسازی نیر پتانسیل بالایی در این زمینه دارد.

واقعیت افزوده یا به انگلیسی Augmented Reality، یکی از جدید‌ترین فناوری‌های استفاده شده توسط انسان‌ها است. واقعیت افزوده یک تصویر زنده است که کاربر می‌تواند با بهره‌گیری از آن، عناصر پیرامون خود را گسترش دهد و در قالب یک نمای دیجیتالی اشیاء یا شاخصه‌هایی اضافی به تصویر پیرامون خود اضافه کند. جالب است بدانید واقعیت افزوده ( AR ) یکی از تکنولوژی‌هایی است که وارد صنعت خودروسازی شده و توانسته است توانایی‌های منحصر به فردی به اتومبیل‌ها ارائه دهد. از مهم‌ترین ویژگی فناوری واقعیت افزوده، سرعت بالای آن در ایجاد تغییرات است که قادر است تصاویر را بی‌درنگ تغییر دهد یا به آن‌ها عناصری را اضافه کند. این موضوع باعث شده است تکنولوژی واقعیت افزوده در امکانات و آپشن‌های ایمنی اتومبیل‌ها کاربرد داشته باشد. قطعا یکی از شناخته‌شده‌ترین بخش‌هایی که واقعیت افزوده در آن استفاده شده، آپشن هد آپ دیسپلی یا همان HUD است. تکنولوژی هد آپ دیسپلی در واقع این امکان را برای راننده خودرو بر قرار می‌کند که بدون نگاه کردن به سنجش‌گر‌ها و عقربه‌ها، بتواند از وضعیت خودرو آگاهی پیدا کند. این آپشن که در خودرو‌های مدرن امروزی کاربرد دارد، با بهره‌گیری از واقعیت افزوده، می‌تواند شاخصه‌ها و المان‌های جاده را برای راننده ترجمه کند. این فناوری با بهره‌گیری از دوربین نصب شده در جلو خودرو فعالیت می‌کند. در واقع ECU یا همان کامپیوتر خودرو با دریافت تصاویر از دوربین جلو اتومبیل و تحلیل آن‌ها با فناوری واقعیت افزوده، تصاویری به مراتب گویا‌تر به راننده انتقال می‌دهد تا فرد بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن، بیشترین اطلاعات را از تصاویر نمایش داده شده توسط هد آپ دیسپلی دریافت کند. در واقع در صنعت اتومبیل‌سازی واقعیت افزوده یک چشم بینا‌تر است که قادر است سرعت واکنش‌های ما را نسبت به عناصر مختلف در زمان رانندگی افزایش دهد. البته بر اساس آخرین خبر‌های منتشر شده از صنایع خودروسازی، واقعیت افزوده دیگر فقط به هد آپ دیسپلی اتومبیل‌ها محدود نمی‌شود و در خودرو‌های مدرن امروزی از این فناوری در گویاتر کردن نقشه GPS داخل کابین و همچنین در واضح‌تر ساختن تصاویر دوربین دید در شب ( Night Vision ) استفاده می‌کنند.

آینده فناوری واقعیت افزوده در صنعت خودرو

یکی از اصلی‌ترین استفاده‌هایی که از واقعیت افزوده در صنایع و نهاد‌های مختلف می‌شود، بهره‌گیری از آن در بخش آموزش است؛ از همین رو به نظر می‌رسد این تکنولوژی محبوب، می‌تواند یک خود آموز خوب برای علاقه‌مندان به رانندگی باشد. قطعا این موضوع فعلا به شکل یک کانسپت در صنعت خودرو و امور مربوط به رانندگی مطرح است؛ اما به نظر می‌رسد فناوری واقعیت افزوده قادر است دانش افراد را در خصوص بهتر رانندگی کردن و همچنین آشنا کردن آن‌ها با بخش‌های مختلف اتومبیل کمک کند. البته برای استفاده از واقعیت افزوده همیشه یک گجت با دوربین نیاز است که این مسئله می‌تواند باعث کاهش سرعت پیشرفت تکنولوژی AR در صنایع حساس مثل صنعت خودرو باشد. همچنین خودروسازان با بهره‌گیری از این فناوری، قادر هستند اتومبیل‌های خود را بهتر از قبل به نمایش بگذارند. در واقع زمانی که یک اتومبیل جدید به نمایش گذاشته می‌شود، افراد می‌توانند از واقعیت افزوده برای بهتر شناختن آن استفاده کنند و دیگر نیازی به توضیحات اضافی تولیدکننده نخواهد بود.