۱۳۹۶-۱۱-۱۴

راه‌های جلو‌گیری از هیدروپلنینگ

hydroplanning هیدروپلنینگ چیست

در فصل‌های پاییز و زمستان، نحوه رانندگی مخصوصا در شرایط جوی بارانی و برفی مقداری متفاوت‌تر از سایر شرایط است، آیا می‌دانید هیدروپلنینگ چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

هیدروپلنینگ ( HydroPlaning ) یا آکواپلنینگ ( Aquaplaning ) پدیده‌ای است که باعث می‌شود خودرو شما بر روی جاده‌های خیس لیز بخورد. هیدروپلنینگ زمانی رخ می‌دهد که حجم زیادی آب در جلو لاستیک اتومبیل شما جمع شود و در زمان حرکت این حجم به شکل یک لایه‌ی لغزنده به زیر لاستیک اتومبیل شما نفوذ کند و باعث ایجاد یک لایه مایع میان لاستیک خودرو شما و سطح جاده شود. در پدیده هیدروپلنینگ لایه آب جمع شده در زیر لاستیک خودرو‌ها، به شکلی وزن اتومبیل را تحمل کرده و از ایجاد هر گونه اصطکاک میان سطح جاده و آج تایر‌ها جلوگیری می‌کند. البته هیدروپلنینگ یا آکواپلنینگ قابل مشاهده با چشم غیر مسلح نیست و در کسری از ثانیه شکل می‌گیرد. هیدروپلنینگ را می‌توان به ورزش اسکی روی آب شباهت داد با این تفاوت که این پدیده در یک زمان کوتاه رخ می‌دهد و البته بسیار می‌تواند خطرناک باشد. هیدروپلنینگ یا آکواپلنینگ یکی از اتفاقات رایج در زمان باریدن باران است و با سرد‌تر شدن هوا انتظار می‌رود بسیاری از رانندگان با این پدیده رو به رو شوند.

سرعت خودرو را کاهش دهید.

به طور کلی هیدروپلنینگ یا آکواپلنینگ در سرعت بالا رخ می‌دهد؛ به همین دلیل یکی از عوامل ایجاد پدیده هیدروپلنینگ را می‌توانیم سرعت خودروها بدانیم. بر اساس تحقیقات انجام شده یکی از شروط بوجود آمدن هیدروپلنینگ سرعت بالای ۶۳ کیلومتر بر ساعت است. این موضوع را باید در نظر گرفت که هر چه سرعت یک خودرو بیشتر باشد، میزان درگیر شدن آج تایر‌های آن با سطح جاده کمتر می‌شود که در نهایت باعث کاهش اصطکاک اتومبیل خواهد شد. کاهش اصطکاک و برخورد لاستیک با سطح جاده، این امکان را فراهم می‌سازد که یک لایه مایع (آب باران) میان سطح جاده و تایر بوجود بیاید و پدیده هیدروپلنینگ شکل بگیرد. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم در زمان بارندگی سرعت اتومبیل خود را تا حد امکان کاهش دهید تا از بوجود آمدن هیدروپلنینگ جلوگیری شود.

از ترمز گرفتن بیهوده خودداری کنید.

ترمز گرفتن یکی از عوامل ایجاد پدیده هیدروپلنینگ است. ترمز گرفتن باعث می‌شود حجم آب جمع شده در جلوی تایر‌ها، به یکباره در زیر آن‌ها جمع شود؛ از همین رو پیشنهاد می‌کنیم سرعت اتومبیل خود را به شکلی تنظیم کنید که کمتر ترمز بگیرید.

عمق آب را بسنجید.

هر چه عمق آب جمع شده بر روی سطح جاده بیشتر باشد، احتمال بوجود آمدن هیدروپلنینگ بیشتر است. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم در زمان بارنگی از مسیر‌هایی گذر کنید که عمق آب در آنجا کم‌تر است.

کروز کنترل را خاموش کنید!

بر اساس نظر کارشناسان حوزه‌های مربوطه، کروز کنترل خودرو‌های مدرن امروزی می‌تواند باعث بوجود آمدن پدیده هیدروپلنینگ در جاده‌ها باشد. فعال بودن کروز کنترل خودرو شما باعث می‌شود در زمان‌های حساس نتوانید به سرعت واکنش مناسب را نشان دهید و ترمز‌های نابجای شما ممکن است باعث ایجاد پدیده هیدروپلنینگ در زمان بارندگی شود.

خودروتان را به تایر‌های باکیفیت مجهز کنید.

طراحی و ساختار کلی تایر‌ها در بوجود آمدن پدیده هیدروپلنینگ در زمان رانندگی بسیار موثر است. در زمان خرید لاستیک برای خودروتان، به عمق آج‌ها و همچنین فرم شیار‌ها توجه کنید؛ یک تایر خوب باید به شکلی طراحی شده باشد که با ایجاد اصطکاک بر روی سطح جاده از بوجود آمدن هیدروپلنینگ جلوگیری کند.