۱۳۹۶-۱۱-۱۱

انواع متریال استفاده شده در ساختار بدنه خودرو‌ها

car body materials متریال‌های استفاده شده در بدنه خودروها

در ساخت بدنه خودروها متریال‌های متفاوتی استفاده می‌شود، دلیل این امر نیز بسیار متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره متریال‌های استفاده شده در بدنه خودروها این مطلب را مطالعه کنید.

بدنه خودرو‌ها نیز مانند بسیاری از اجزای دیگر اتومبیل‌ها در طول تاریخ صنعت خودروسازی دچار تغییرات فراوانی شده است.  امروزه شاهد بهره‌گیری از متریال‌های جدید در ساخت و طراحی بدنه خودرو‌ها هستیم. بدنه اتومبیل‌های مدرن امروزی مقاوم‌تر و البته سبک‌تر از بدنه خودرو‌های چند دهه پیش است و این پیشرفت را باید مدیون توسعه علوم حوزه مواد و آلیاژ‌های صنعتی باشیم. در گذشته بدنه خودرو‌ها به صورت مستقیم بر روی شاسی آن‌ها ساخته می‌شد و قطعات به صورت لایه لایه و خطی بر روی شاسی خودرو قرار می‌گرفت؛ امروز این نوع طراحی که به طراحی نردبانی معروف بود، منسوخ شده است و به ندرت در خودرو‌های زرهی جنگی و یا کامیون‌ها دیده می‌شود. طراحی بدنه اتومبیل‌های مدرن امروزی بر اساس اصول ارگونومیک و البته طراحی استریم لاینینگ صورت می‌گیرد. ساختار بدنه خودرو‌های امروزی جدا از شاسی ساخته می‌شود و قطعات آن به اشکال مختلف به هم متصل می‌شوند؛ این نوع طراحی به تولید‌کنندگان خودرو‌ها اجازه می‌دهد از یک پلتفرم و یک نوع شاسی، در طراحی و تولید چند خودرو استفاده کنند و این موضوع باعث شده است، تنوع خودرو‌ها در سطح جهانی به بالاترین حد خود در تاریخ تولید اتومبیل‌ها برسد.

متریال‌های سبک اما مقاوم

اصول طراحی و تولید خودرو‌های مدرن امروزی، بر ایمنی آن‌ها بیش از پیش تاکید دارد و همین موضوع باعث شده است خودروسازان اهمیت بیشتری به مقاومت بدنه اتومبیل‌ها بدهند؛ از طرفی کاهش وزن اتومبیل‌ها یکی دیگر از دغدغه‌های طراحان و تولید‌کنندگان خودرو‌ها است زیرا هر چه خودرو سبک‌تر باشد، قابلیت شتاب‌گیری بیشتری خواهد داشت و از طرفی کاهش وزن بدنه خودرو باعث می‌شود مصرف سوخت آن نیز کم‌تر شود. نیاز به اتومبیل‌هایی سبک‌تر و البته ایمن‌تر، باعث استفاده از متریال‌های جدید در صنعت خودروسازی شده است. در اوایل صنعت اتومبیل‌سازی فولاد و چوب متریال‌های جدا نشدنی در خودروسازان به حساب می‌رفتند اما با گذشت زمان و توسعه آلیاژ‌های سبک‌تر، کم کم فولاد و چوب جای خود را به آلومینیوم و پلاستیک دادند. البته ساختار کلی شاسی اغلب خودرو‌ها هنوز از جنس فولاد است، زیرا فولاد ضمن انعطاف‌پذیری مطلوبی که دارد متریال بسیار مقاومی به شمار می‎‌رود و ترکیب آن با دیگر متریال‌ها مانند فیبرکربن، می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای طراحان و تولید‌کنندگان خودروها به شمار برود.

ساختار هدفمند بدنه خودرو‌ها

امروزه اصول طراحی و ساخت بدنه خودرو‌ها بر اساس کاربرد و کلاس آن‌ها تعیین می‌شود. استفاده از اصول طراحی استریم لاینینگ یک موضوع جدانشدنی در خودرو‌های مدرن امروزی به حساب می‌رود. رعایت اصول طراحی استریم لاینینگ باعث شده است بدنه خودرو‌ها در زمان حرکت برخورد کمتری با ذرات هوا داشته باشند و این موضوع ضمن کاهش مصرف سوخت در آن‌ها، باعث افزایش کارایی، سرعت و قدرت شتاب‌گیری خودرو‌ها خواهد شد؛ از همین رو می‌توان گفت طراحی بدنه اتومبیل‌ها به شکل هدفمند و کاربردی صورت می‌گیرد و همین موضوع در مباحث مربوط به مواد و متریال استفاده شده در قطعات بدنه و شاسی صدق می‌کند.

متریال‌های جدید استفاده شده در بدنه خودرو‌ها

از جمله متریال‌های جدید و مدرن استفاده شده در خودرو‌های امروزی، می‌توانیم از گروه پلاستیک‌ها نام ببریم که ضمن مقاومت نسبتا بالایی که دارند، باعث سبک‌تر شدن خودرو‌های امروزی شدند. فایبرگلاس‌ها و همچنین فیبرکربن‌ها جزء مواد و متریال‌های محبوب خودروسازان امروزی به حساب می‌روند که توانایی بالایی در جذب ضربان و همچنین فشار‌های ناگهانی را دارند. استیل‌های یک تکه نیز از جمله متریال‌های کاربردی به حساب می‌روند که ضمن مقاومت بالا و وزن کمی که دارند، این امکان را برای طراحان صنعتی فراهم ساخته‌اند که فرم‌های نامتعارف و منحصر به فرد در ساختار بدنه خودرو‌ها بوجود بیاورند.