۱۳۹۷-۰۴-۲۱

شاسی خودرو چیست و استحکام شاسی در کدام نقاط بیشتر است؟

شاسی خودرو چیست و استحکام شاسی در کدام نقاط بیشتر است؟

تمام سیستم‌های اصلی خودرو بر روی شاسی آن نصب می‌شود؛ از همین رو استحکام شاسی خودرو با یکپارچگی تمام قطعات سیستم‌های آن برابری می‌کند.

اگر اتومبیل را در ساده ‍ترین فرم خودش بخواهیم بررسی کنیم، می‌توانیم آن را به سه قسمت یعنی بدنه ( پیکره ) ، پیشرانه و شاسى تقسیم کنیم. شاسی اتومبیل‌ها در واقع فریم یا بهتر است بگوییم چهارچوبی است که قطعات اتومبیل بر روی آن قرار می‌گیرند. در واقع پایه و اساس یک خودرو را می‌توانیم بر اساس شاسی آن بررسی کنیم؛ از همین رو شاسی خودرو‌ها همیشه قسمتی جدا نشدنی از پلتفرم آن‌ها به حساب می‌روند. تقریبا تمام سیستم‌های ضروری اتومبیل‌ها بر روی فریم شاسی سوار می‌شوند و استحکام شاسی باید از دیگر نقاط خودرو بیشتر باشد، سامانه‌های همچون سیستم فنربندی، انتقال قدرت یا سیستم ترمز و هدایت خودرو، همه از طریق شاسی خودرو به هم متصل هستند و در جای خود قرار دارند. شاسی‌ها از ابتدای صنعت خودروسازی همراه با تولیدکنندگان این حوزه بوده‌اند و در سال‌های متمادی توسط خودروسازان بزرگ همچون DS فرانسته توسعه یافته‌اند.

نقش شاسی در استحکام و یکپارچگی خودرو چیست؟

همانطور که گفتیم تمام سیستم‌های اصلی خودرو بر روی شاسی آن نصب می‌شود؛ از همین رو استحکام شاسی خودرو با یکپارچگی تمام قطعات سیستم‌های آن برابری می‌کند. در طول تاریخ صنعت خودرو یکی از دغدغه‌های اصلی خودروسازان بزرگ، افزایش استحکام شاسی خودروها بوده است؛ از همین رو در دو دهه اخیر بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ در این صنعت به دنبال توسعه شاسی‌های محصولاتشان رفته‌اند. شاسی خودرو‌ها در ابتدای این صنعت از جنس چوب بود؛ اما همانطور که می‌دانید چوب استحکام خوبی در مقابله حجم ضربات و فشار‌های ناشی از ناهمواری‌های جاده ندارد، از همین رو خیلی زود فولاد جای آن را گرفت. امروزه نیز در اغلب اتومبیل‌های شهری از فولاد در ساختار شاسی استفاده شده است؛ اما همانطور که می‌دانید فولاد متریالی بسیاری سنگین وزن به حساب می‌رود به همین دلیل از اوایل قرن 20 میلادی، خودروسازان برای اتومبیل‌های پرسرعت خود از مواد دیگر استفاده کردند. این موضوع سبب شده است که بسیاری از خودروسازانی که به دنبال ایجاد تفاوت در ساختار خودرو‌ها بوده‌اند، اقدام به تغییر اصول طراحی و ساخت شاسی خودروها کنند. کمپانی فرانسوی DS نیز یکی از این تولیدکنندگان است که با بررسی نقاط مهم شاسی خودرو که می‌بایست استحکام بالاتری داشته باشند، امکان تولید فریم شاسی خودرو‌ها را با وزن سبک‌تر فراهم ساخته است. در واقع اگر بخواهیم شاسی اتومبیل‌ها را به صورت کلی مورد آنالیز قرار داهیم، می‌توانیم آن‌ها را به سه بخش جلو، میانه و انتها تقسیم کنیم. همانطور که ممکن است تا به حال حدس زده باشید، قسمت جلو شاسی خودروها مهم‌ترین بخش آن‌ها بشمار می‌رود که طراحان و مهندسان صنعتی تاکید بخصوصی بر استحکام آن دارند. قسمت جلو شاسی بخش اصلی جلوبندی یک خودرو را تشکیل می‌دهد؛ جلوبندی در واقع ناحیه‌ای از خودرو است که وظیفه دارد ضربات ناشی از ناهمواری‌های مسیر را دفع کند. از همین رو خودروسازان بزرگ مانند DS فرانسه همیشه بخش جلو شاسی خودرو‌ها را از متریال‌هایی مقاوم‌تر و البته سنگین‌تر می‌سازند تا بتواند مقاومت کافی را در برابر ضربات از خود نشان دهد. این فرم از طراحی این امکان را به خودروسازان می‌دهد که شاسی‌های سبک‌تر و پویاتری تولید کنند و در قسمت‌های میانه و انتها ( عقب ) شاسی از متریال‌های سبک‌تر استفاده کنند. در نظر بگیرید استحکام شاسی در یکپارچگی و پایداری خودرو نقش اساسی دارد؛ از همین رو تمام اتصالات فریم شاسی با بهره‌گیری از سخت‌ترین فولاد‌ها مستحکم می‌شوند.