۱۳۹۶-۰۱-۲۷

تکنولوژی چراغ‌های خودرو

Car lightning technologiesتکنولوژی روشنایی خودروها

سیستم‌ روشنایی خودرو یا به عبارت ساده‌تر چراغ‌های جلو و عقب خودرو اولین المانی هستند که در ظاهر خودروها جلب توجه می‌کنند. در طراحی چراغ‌ها، علاوه بر ظاهر تکنولوژی آن‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. امروزه تکنولوژی‌های متنوعی پیرامون سیستم‌های روشنایی وجود دارد و هرکدام از آن‌ها برای مقصود و مصرفی مشخص طراحی شده‌اند. با دانستن تفاوت لامپ‌های رشته‌ای، هالوژنی و ال‌ای‌دی می‌توان تصمیم‌گیری درستی برای هدف مورد نظر داشت.

لامپ‌های رشته‌ای:

این نوع از سیستم‌های روشنایی، قدیمی‌ترین و پرمصرف‌ترین در میان سیستم‌های روشنایی است، به صورت کلی نیروی الکتریکی از میان رشته‌ای نازک عبور می‌کند و در دمای بالا شروع به درخشیدن می‌کند، این رشته در میان حبابی اکسیده شده محافظت می‌شود تا از سوختن آن به سرعت جلوگیری شود. حرارت از حباب به سادگی به بیرون منتقل می‌شود که مقدار بسیار کمی از انرژی مصرفی تبدیل به نور قابل استفاده می‌شود و میزان قابل توجهی انرژی صرف حرارت دادن رشته‌ تنگستنی می‌شود. این لامپ‌ها به میزان قابل توجهی اشعه مادون قرمز و ماورای بنفش تولید می‌کنند که این اشعه‌ها می‌توانند به الیاف و … آسیب بزنند.

لامپ‌های هالوژنی:

این نوع لامپ‌ها شباهت زیادی با لامپ‌های رشته‌ای دارند ولی در برخی از زمینه‌ها دارای تفاوت هستند. این لامپ‌ها همانند هم‌نوع رشته‌ایشان از رشته‌ی تنگستن استفاده می‌کنند ولی با این تفاوت در میان حباب آن مقداری گاز هالوژن وجود دارد و با بخار تنگستن ادغام شده و به جای اینکه به دیواره حباب بچسبد، دوباره آن‌را به سطح رشته باز می‌گرداند. این روند باعث می‌شود تا عمر این لامپ‌ها از نوع رشته‌ای بیشتر باشد و در درجه حرارتی بسیار بالاتری نسبت به آن‌ها کار کند و درنتیجه نور بیشتری تولید کند، جنس حباب این لامپ‌ها به جای شیشه از کواترز است زیرا توانایی تحمل حرارت بیشتری نسبت به شیشه را دارد.

لامپ‌های ال‌ای‌دی:

ال‌ای‌دی مخفف دیودهای ساطع کننده نور است. این لامپ‌ها بالاترین عمر و به صرفه‌ترین مصرف انرژی در میان رقیبان خود دارد. در ساخت ال‌ای‌دی‌ها از یک نیمه رسانا غنی از الکترون و یک نیمه رسانا پر از روزنه استفاده می‌شود و عبور الکترون از میان این دو عنصر باعث تولید فوتون می‌شود که در واقع نوری است که ما می‌بینیم. لامپ‌های ال‌ای‌دی در بسیاری از زمینه‌ها استفاده می‌شوند مثل: خودرو، صنایع، منزل و …

این لامپ‌ها در دمای بسیار بسیار کمتری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای و هالوژنی کار می‌کنند و به همین دلیل طول عمر بالاتر دارند و می‌توانند در محیط‌های سرد کار کنند. از طرف دیگر مصرف ال‌ای‌دی‌ها بسیار کم بوده، ۸۰ درصد کم‌تر از لامپ‌های رشته‌ای و ۷۵ درصد کم‌تر از لامپ‌های هالوژنی.

جذابیت ظاهری بیشتر لامپ‌های LED باعث شده تا در صنعت خودرو توجه ویژه‌ای به این تکنولوژی شود.

دی‌اس که همواره سعی داشته تا از پیشگامان در صنعت خودرو باشد، در حوزه سیستم‌های روشنایی که جزو مهم‌ترین عناصر در جلوه و زیبایی خودرو محسوب می‌شود، اقدامات تخصصی انجام داده است. طراحان و مهندسان دی‌اس سیستمی تحت عنوان DS LED Vision را اختراع کردند که در این تکنولوژی از لامپ‌های ال‌ای‌دی به همراه یک ماژول زنون استفاده شده است که نور سفید عریض ، عمیق و روشنی را تولید می‌کند که به خاص بودن خودروهای دی اس بیش از پیش می‌افزاید. این سیستم علاوه‌ بر مصرف کم‌تر انرژی، چشم رانندگان دیگر را نیز اذیت نمی‌کند. آرین موتور تابان، نمایندگی رسمی دی‌اس در ایران، مفتخر است که خودرو‌های روز این برند را برای هم‌وطنان عزیز فراهم کرده است.