۱۳۹۶-۰۹-۱۴

رنگ خودروی خود را آگاهانه انتخاب کنید

car-color-impression انتخاب رنگ خودرو

اکثر مردم به هنگام انتخاب رنگ خودروی خود، تنها سلیقه شخصی را مد نظر قرار می‌دهند. اما به واقع در کنار سلیقه شخصی چه شاخص هایی می توانند نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب رنگ خودرو داشته باشند.

قطعا یکی از مواردی که در زمان خرید اتومبیل‌ها به آن توجه می‌کنیم، رنگ بدنه آن‌ها است؛ بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه خودروسازی، رنگ بدنه خودرو‌ها یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در میزان فروش یک برند خودروسازی است، به همین دلیل در چند سال گذشته بسیاری از محققان و طراحان صنعتی به دنبال ایجاد الگو‌هایی برای بوجود آوردن رنگ‌های محبوب در بدنه خودرو‌ها بودند. امروزه بسیاری از طراحان خودرو بر اساس علم طراحی احساسی و نظریه دونالد نورمن برای بدنه خودرو‌ها کد رنگی تعیین می‌کنند، به طور مثال وقتی خودرویی قرار است نشان دهنده یک اتومبیل خانوادگی و ایمن باشد، قطعا رنگ سفید مناسب‌ترین رنگ برای آن خودرو است به همین دلیل کمپانی تولیدکننده خودرو، در تیزر‌ها و نمایشگاه از رنگ سفید برای بدنه اتومبیل استفاده می‌کند؛ البته عوامل دیگری در انتخاب رنگ اصلی بدنه خودرو‌ها نیز تاثیر دارد، مواردی همچون آب و هوای منطقه سفارش دهنده و همچنین روند‌های جهانی، تاثیر بسزایی در انتخاب رنگ بدنه اتومبیل‌ها دارند.

پرفروش‌ترین رنگ‌های بدنه اتومبیل‌ها

در اوایل بوجود آمدن صنعت اتومبیل‌سازی به دلیل پوشاندن سطح فلزی و ناهموار بدنه خودرو‌ها، فقط از رنگ مشکی استفاده می‌کردند؛ اما امروزه با پیشرفت فناوری‌های مختلف در صنایع خودروسازی، کمپانی‌های مختلف از متریال‌های متفاوتی برای بدنه اتومبیل‌های خود استفاده می‌کنند که همین امر باعث شده است تنوع رنگی خودرو‌ها به حدی بالا برود که امروزه مانند صنعت پوشاک مباحث مربوط به فشن و مد در انتخاب رنگ برای بدنه خودرو‌ها تاثیر بگذارد. به طور کلی وقتی به فروش سالانه کمپانی‌های بین‌المللی در سال‌های مختلف نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم رنگ‌های خنثی همیشه پرفروش‌تر از مابقی رنگ‌ها بوده‌اند. بر اساس چارت‌های ارائه شده توسط محققان، رنگ سفید در بین مابقی رنگ‌های بدنه خودرو‌ها پرفروش‌ترین بوده است و به نظر می‌رسد در سال‌های آینده نیز رنگ سفید محبوب‌ترین رنگ اتومبیل‌ها خواهد بود. بعد از رنگ سفید، به ترتیب نقره‌ای، مشکی و خاکستری رنگ‌های پرفروش در میان رنگ‌های بدنه خودرو‌ها بوده‌اند؛ از همین رو اگر در زمان خرید اتومبیلی به فکر فروش آن هستید بهتر است در بین رنگ‌های خنثی یکی را انتخاب کنید.

در زمان انتخاب رنگ اتومبیل، چه فاکتور‌هایی را لحاظ کنیم؟

همانطور که گفتیم امروزه رنگ اتومبیل‌ها هم مانند خیلی از موارد دیگر تحت تاثیر مد قرار دارند. طراحان خودرو هم مانند طراحان حوزه پوشاک، همواره در مسیر و موازی با مد حرکت کرده‌اند و هر ساله بر اساس فاکتور‌های مختلف رنگ‌های جدیدی برای بدنه اتومبیل‌ها تعیین می‌کنند، اما قطعا مهم‌ترین فاکتور برای تولید رنگ‌های بدنه خودرو، میزان محبوبیت آن‌ها است؛ از همین رو اگر به دنبال فروش راحت‌تر خودرو خود هستید، بهتر است در زمان خرید یک اتومبیل تحت تاثیر مد قرار نگیرید و رنگ‌های محبوب و پرفروش را انتخاب کنید. یکی دیگر از فاکتور‌هایی که در زمان انتخاب رنگ بدنه اتومبیل می‌توانید به آن توجه کنید، آب و هوای محل زندگی شما است؛ به عنوان مثال اگر در ناحیه‌ای زندگی می‌کنید که اغلب روز‌های سال گرم است، بهتر است از خرید خودرو‌های تیره رنگ و مشکی خودداری کنید، زیرا این رنگ‌ها گرمای بیشتری جذب می‌کنند و در نهایت باعث بالا رفتن مصرف سوخت و همچنین آفتاب سوختگی بدنه خودرو می‌شوند.

اگر تمام فاکتور‌های انتخاب رنگ را کنار بگذاریم می‌بایست این موضوع را در نظر داشته باشید که مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب رنگ بدنه یک خودرو، علاقه شخصی شما است زیرا اولین و مهم‌ترین فردی که قرار است از خودرو استفاده کند، خود شما هستید.

آرین‌موتور، نماینده رسمی محصولات DS اتوموبیلز فرانسه، مفتخر است که محصولات این برند لوکس را در رنگ‌های بسیار متنوعی برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.