۱۳۹۷-۰۱-۲۲

نحوه شستشوی پوشش آلکانترا و جیر

شستشوی پوشش alcantara&seude

شستشوی پوشش داخلی خودرو یک از مهم‌ترین ارکان زیبایی داخلی خودرو است اما شستشوی پارچه‌های خاص، روش‌های خاص خود را نیز دارد. در ادامه نحوه نگهداری چرم آلکانتارا و جیر را بررسی می‌کنیم.

شستشوی اجزای داخل کابین یا همان صفرشویی، یکی از امور مهمی است که هر راننده باید به آن توجه کند؛ اما باید به این موضوع دقت کرد که شستشوی غیر اصولی و استفاده از متد نادرست، می‌تواند به متریال‌های استفاده شده در پوشش قطعات داخلی خودرو آسیب وارد کند. آلکانتارا ( Alcantara ) و جیر ( suede ) از جمله محبوب‌ترین متریال‌های استفاده شده در طراحی و ساخت تریم داخلی خودرو‌ها هستند. از همین رو در این مقاله قصد داریم نحوه صحیح شستشوی پوشش آلکانتارا و جیر را به صورت کامل توضیح دهیم.

شستشوی پوشش آلکانتارا در اتومبیل‌ها

آلکانتارا ( Alcantara ) یک نوع چرم ریزبافت به شمار می‌رود که به صورت مصنوعی و طی یک رشته عملیات کارخانه‌ای ساخته می‌شود. چرم آلکانتارا به دلیل بافت منحصر به فرد و نرمی که دارد در صنایع مختلف از جمله صنعت اتومبیل‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرید و طراحان صنعتی فعال در این حوزه با بهره‌گیری از این متریال، اقدام به ساخت و طراحی پوشش‌های مختلف برای قطعات داخلی خودرو می‌کنند. برای شستشوی پوشش از جنس آلکانتارا، ابتدا بهتر است اقدام به گردگیری آن‌ها کنید. در پروسه گردگیری می‌توانید از جاروبرقی یا گردگیر‌های نرم استفاده کنید. پس از گردگیری نوبت به لکه‌گیری پوشش مورد نظر می‌رسد. در عملیات لکه‌گیری می‌توانید از شوینده‌های تخصصی موجود در بازار و یا ترکیب الکل و آب لیمو استفاده کنید. در نظر بگیرید که قبل از استفاده از مایع شوینده بر روی آلکانتارا، پوشش مورد نظر خود را به خوبی با بهره‌گیری از مقداری آب یا بخار خیس کنید. همچنین به این موضوع دقت کنید که استفاده از شوینده‌های نامناسب باعث رنگ‌پریدگی و پوسیدگی پوشش‌های آلکانتارا می‌شود؛ از همین رو در استفاده از شوینده دقت بیشتری کنید. پس از اعمال شوینده بر روی روکش مورد نظر خود، با بهره‌گیری از یک دستمال نرم شوینده را بر روی پوشش آلکانتارا حرکت دهید تا تمام لکه‌ها از بین رود. پس از آن می‌توانید با بهره‌گیری از یک حوله و پنکه روکش را خشک کنید. در نظر بگیرید استفاده از تابش مستقیم آفتاب برای خشک کردن آلکانتارا می‌تواند باعث پوسیدگی لایه‌های پایه شود.

شستشوی پوشش جیر در خودرو‌ها

جیر( suede ) نیز مانند چرم به دو صورت مصنوعی و طبیعی تولید می‌شود. جیر‌ها در واقع نازک شده چرم‌ها هستند که بافت‌های ریز و البته حساسی به همراه دارند. جیر‌ها در دسته دباغیهای آلدئیدی قرار گرفته‌اند و بر خلاف چرم، دارای خاصیت جذب مایع هستند. جیر‌ها در صنعت اتومبیل‌ نقش نسبتا مهمی دارند و بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ خودرو‌ها، از این متریال در ساخت و طراحی پوشش‌های تریم داخلی کابین اتومبیل‌ها استفاده کرده‌اند. مانند هر متریال دیگری، برای تمیر کردن صندلی یا پوشش‌های دیگر از جنس جیر، ابتدا با بهره‌گیری از جاروبرقی و یا فرچه‌های نرم، تمام گرد و خاک و ذرات ریز و درشت را از روی آن‌ها از بین می‌بریم. بعد از گردگیری نوبت به لکه‌گیری می‌شود اما یادمان باشد که جیر خاصیت جذب مایع دارد از همین رو نباید از شوینده‌های رقیق و آب برای از بین بردن لکه‌های سطح پوشش‌های جیر استفاده کرد. برای لکه‌گیری بهتر است ابتدا از یک پاک‌کن استفاده کنید و پس از آن ذرات پاک‌کن را با یک جاروبرقی از بین ببرید. اگر لکه‌ها هنوز دیده می‌شدند، از شوینده‌های تخصصی جیر استفاده کنید. در نظر بگیرید که جیر‌ها بسیار حساس هستند و در صورت اعمال شوینده‌های نامناسب بر آن‌ها، قطعا دچار پوسیدگی می‌شوند.