۱۳۹۷-۰۱-۱۵

نحوه تمیز کردن فرمان خودرو و دلیل لزوم این کار

cleaning-steering-wheel تمیز کردن فرمان

تمیز کردن فرمان اتومبیل باعث می‌شود لکه‌ها و مواد شیمیایی از روی رویه آن برداشته شوند و بدنه فرمان در برابر پوسیدگی‌های ناشی از این مواد مقاوم گردد.

فرمان اتومبیل‌ها از جمله قطعاتی است که بیشترین ارتباط فیزیکی را با راننده برقرار می‌کند؛ از همین رو نظافت و بهداشت این قطعه بسیار اهمیت دارد. فرمان خودرو‌ها مانند بسیاری از قطعات دیگر داخل کابین، به صورت مداوم در تعامل با انسان است از همین رو اگر به درستی تمیز و ضدعفونی نشود، ممکن است باعث انتقال ذرات بیماری‌زا به کاربران خودرو به ویژه راننده شود. بر اساس نظر کارشناسان طراحی داخلی، حداقل هر دو ماه یک‌بار باید فرمان خودرو‌ها تمیز و ضدعفونی شوند تا آلودگی‌ها و ذرات مضر روی فرمان در فضای داخل کابین پخش نشوند. تمیز کردن فرمان خودرو‌، ضمن اینکه باعث از بین‌ رفتن آلودگی‌ها و لکه‌های بجا مانده می‌شود، باعث افزایش مقاومت رویه این قطعه در برابر عناصری مانند نور آفتاب خواهد شد. تمیز کردن فرمان اتومبیل باعث می‌شود لکه‌ها و مواد شیمیایی از روی رویه آن برداشته شوند و بدنه فرمان در برابر پوسیدگی‌های ناشی از این مواد مقاوم گردد.

نحوه تمیز کردن فرمان خودرو‌ها

برای تمیز کردن فرمان اتومبیل‌ها، ابتدا یک شوینده خوب انتخاب کنید. در بازار نمونه‌های متعددی از شوینده‌های تخصصی خودرو وجود دارد و بهتر است از آن‌ها استفاده کنید؛ زیرا در صورتی که شوینده شما حاوی مواد اسیدی یا بازی با غلضت بالا باشد، ممکن است به بافت رویه فرمان شما آسیب برساند و باعث رنگ‌پریدگی و یا حتی پوسیدگی این قطعه شود.

برای شستشوی اصولی فرمان خودرو، بهتر است ابتدا با یک دستمال تمیز و نرم و همچنین با بهره‌گیری از فرچه‌های کوچک، گرد و خاک کل فرمان را بگیرید. در این مرحله در صورت نیاز می‌توانید از جارو برقی و یا گردگیر‌های برقی نیز استفاده کنید. زمانی که فرمان خودرو عاری از هرگونه گرد و خاک و ذرات مرعی شد، اقدام به اسپری کردن ماده شوینده می‌کنیم. اگر مواد شوینده شما به شکل اسپری نیست می‌توانید با استفاده از یک دستمال یا ابر نرم، آن را بر روی فرمان خودرو پخش کنید. بعد از اینکه شوینده به خوبی بر روی تمام فرمان قرار گرفت، با بهره‌گیری از یک دستمال نرم کل فرمان را تمیز کنید. سپس با استفاده از یک فرچه نسبتا نرم ( Medium ) یا یک مسواک، درز‌های فرمان و همچنین دکمه و المان‌های حک شده بر روی آن را به خوبی تمیز کنید. بهتر است در زمان استفاده از شوینده از دستکش برای پوشاندن دست‌هایتان استفاده کنید تا پوستتان در برخورد با شوینده واکنش نشان ندهد. در نهایت نیز می‌توانید با بهره‌گیری از دستمال‌های بافت‌دار بدنه فرمان را کاملا خشک کنید؛ در این مرحله برای دریافت نتیجه بهتر می‌توانید از یک سشوار با درجه حرارت پایین استفاده کنید.

واکس فرمان خودرو

اگر به سلامت و البته ظاهر فرمان اتومبیل خود اهمیت می‌دهید، می‌توانید پس از تمیز کردن فرمان، از واکس‌های مخصوص استفاده کنید و فرمان خود را برق بیندازید. واکس‌های تولید شده برای متریال‌های داخلی خودرو‌ها، ضمن اینکه باعث براق شدن سطح رویه قطعات داخلی مثل فرمان می‌شوند، باعث افزایش مقاومت آن‌ها در برابر نور آفتاب و اشعه‌های مضر مثل فرابنفش UV می‌شوند. برای استفاده از این واکس‌ها بر روی فرمان خودرو خود، می‌توانید از یک دستمال نرم و البته تمیز استفاده کنید.