۱۳۹۶-۰۷-۱۸

آیا در آینده باز هم راننده خودرو‌ها هستیم؟

smart cars خودروهای هوشمند

بشر همیشه به دنبال آسوده کردن امور روزمره بوده است و همین نیاز باعث بوجود آمدن بسیاری از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های امروزی شده است. تا به حال گسترش تکنولوژی‌های جدید به شکلی بوده است که امروزه ردپای آن‌ها در بسیاری از امور روزانه خود می‌توانیم مشاهده کنیم اما یکی از حوزه‌هایی که در چند سال اخیر به دلیل رشد فناوری‌های جدید دچار تغییرات بسیاری شده است، صنعت خودروسازی است.

هوش مصنوعی و همچنین سنسور‌های حرکتی و مادون قرمز، جزء فناوری‌هایی هستند که در یک ده اخیر مصرف زیادی در صنعت اتومبیل‌سازی داشته‌اند و در چند سال اخیر طراحان و تولیدکنندگان اتومبیل‌ها با استفاده از این تکنولوژی‌ها توانسته‌اند تا حد زیادی کیفیت رانندگی را در خودرو‌ها افزایش دهند. امروزه بسیاری از خودروسازان بزرگ دنیا، با استفاده از فناوری‌ هوش مصنوعی و همچنین قدرت تشخیص سنسور‌های حرکتی و مادون قرمز توانسته‌اند امکاناتی را در اتومبیل‌های امروزی بوجود بیاورند که به راننده این امکان را می‌دهد، بسیاری از واکنش‌های ضروری زمان رانندگی را به سیستم‌های هوشمند خودرو واگذار کند. امروزه شاهد بوجود آمدن فناوری‌های هوشمندی در سیستم اتومبیل‌ها هستیم که خودرو با استفاده از آن‌ها می‌تواند اجسام اطراف اتومبیل را تشخیص دهد و فاصله و همچنین اندازه جسم را در کسری از ثانیه آنالیز کند؛ این سیستم‌ها که با بهره‌گیری از سنسور‌های حرکتی و مادون قرمز اجسام را بر روی رادار اتومبیل نشان می‌دهد با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی می‌توانند از برخورد خودرو با آن‌ها جلوگیری کند. این سیستم‌های آنالیزی جدید، ممکن است با استفاده از پلتفرم‌های متفاوت بوجود آمده باشند اما قطعا همگی یک هدف را دنبال می‌کنند و آن هم بالا بردن کیفیت رانندگی است. قطعا این سیستم‌های راداری و آنالیزی باعث بالا رفتن شاخص ایمنی در زمان رانندگی است؛ به دلیل آنکه سرعت واکنش سیستم‌های هوشمند خودرو‌ها بسیار بالاتر از سرعت واکنش انسان می‌باشد.

اتومبیل‌های خودران
حدود 15 سال پیش یک کمپانی اتومبیل‌سازی آمریکایی برای اولین‌بار کانسپتی را ارائه داد که در آن خودرو‌ها بدون کنترل مستقیم راننده قادر به حرکت در جاده‌ها بودند، قطعا 15 سال پیش این کانسپت بیشتر شبیه یک نظریه بود و نتوانست توجه افراد را به خود جلب کند؛ اما امروزه با پیشرفت فناوری‌های هوشمند در صنعت خودروسازی این نمونه از کانسپت‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. حدود 5 سال پیش گوگل پلتفرمی را ارائه داد که خودرو‌ها با استفاده از آن قادر بودند بدون دخالت مستقیم راننده حرکت کنند و حتی با استفاده از سنسور‌های آنالیزی از برخورد با اجسام دیگر خودداری کنند؛ گوگل توانست با همکاری چند کمپانی بزرگ خودروسازی پلتفرم خود را آزمایش کند اما مشکل اصلی این پلتفرم گران‌قیمت بودن آن بود و هیچ کمپانی در آن زمان قادر به پرداخت هزینه برای استفاده از این پلتفرم در خودرو‌های خود نبود. بر اساس خبر‌های بدست آمده به نظر می‌رسد پلتفرم جدیدی برای ساخت خودرو‌های خودران بوجود آمده است زیرا بر اساس گفته مدیران کمپانی‌های بزرگ خودروسازی، در 2 سال آینده باید منتظر خودرو‌های خودران و نیمه خودران باشیم و به نظر می‌رسد تا به امروز برای ایجاد این خودرو‌ها تلاش بسیاری شده باشد تا به صورت انبوه طراحی و تولید شوند. اما سوالی که امروزه ذهن بسیاری مشغول خود کرده است این است که آیا در آینده باز هم فرصت رانندگی با اتومبیل‌ها را داریم یا نه؟ در اصل جواب این سوال به خود شما بازمی‌گردد، زیرا صنعت خودروسازی که امروزه شاهدش هستیم با در نظر گرفتن نیاز و احساس شما اتومبیل‌ها را تولید می‎‌کند و اگر فکر می‌کنید در آینده به رانندگی با خودرو‌ها علاقه خواهید داشت مطمئن باشید این امکان برای شما بوجود خواهد آمد