۱۳۹۷-۰۲-۲۷

سیستم تشخیص حواس‌پرتی راننده در خودرو‌

سیستم تشخیص حواس‌پرتی

کارشناسان کمپانی خودروسازی DS، پیشنهاد می‌کنند همیشه از سیستم‌های امنیتی و کمک راننده استفاده و آن‌ها را فعال کنید. در نظر بگیرید که حادثه هیچگاه خبر نمی‌کند و حتی بهترین راننده‌ها هم ممکن است در طول مسیر خود دچار سانحه شوند.

یکی از جدید‌ترین فناوری‌های استفاده شده در اتومبیل DS7، سیستم تشخیص حواس‌پرتی و خواب‌آلودگی راننده، توسط اشعه فروسرخ یا همان اینفرارد ( infrared ) است. این سیستم قادر است با سنجش دمای بدن راننده و همچنین زاویه دیدش ، وضعیت رانندگی او را آنالیز کند. از همین رو این سیستم تعبیه شده در محصول جدید DS، قادر است هرگونه حواس‌پرتی و خواب‌آلودگی راننده را تشخیص دهد و در صورت نیاز با بهره‌گیری از دیگر سامانه‌های فعال در خودرو، کنترل فرمان اتومبیل را بدست بگیرد. در این سامانه امنیتی پیشرفته، فناوری مادون قرمز در جلو صورت راننده قرار دارد و با استفاده از دوربین ترمو ویژن قرار گرفته در این سیستم، حرکات و دمای منتشر شده از سوی راننده را بررسی می‌کند. زمانی که انسان دچار خواب‌آلودگی می‌شود، بدن او سریع‌تر از همیشه گرما را خارج می‌کند و نواحی صورت به سرعت شروع به سرد شدن می‌کنند؛ از همین رو این سیستم پیشرفته قادر است با اندازه‌گیری بازه‌های دمایی راننده از وضعیت او مطلع شود. البته فقط نمی‌توان از روی دمای شخص، وضعیت فیزیکی او را تشخیص داد؛ از همین رو در سیستم جدید DS از فناوری تشخیص زاویه دید اشخاص استفاده شده است. در اتومبیل DS7، زمانی که دید راننده نسبت به جاده کم شود، سیستم‌های کمک راننده فعال می‌شوند و سامانه هدایتی خودرو به حالت نیمه اتوماتیک تغییر می‌کند. به عنوان مثال اگر راننده به تلفن همراه خود خیره شود یا جای دیگری به غیر از مسیر پیش رو را نگاه کند، این سیستم متوجه خواهد شد که راننده دچار حواس‌پرتی شده است و سیستم‌های کمک راننده را به صورت اتوماتیک فعال می‌کند. سیستم امینیتی جدید DS7، قادر است وضعیت جسمانی راننده را نیز تشخیص دهد. اگر فرد در زمان رانندگی دچار حمله قلبی یا بیهوشی شود، دوربین‌های مادون قرمز اطلاعات فیزیکی فرد را به ECU یا همان کامپیوتر هوشمند خودرو ارسال می‌کنند و اتومبیل به صورت اتوماتیک سرعتش کم شده و در مناسب‌ترین محل توقف می‌کند. در نظر بگیرید که سیستم تشخیص حواس‌پرتی و خواب‌آلودگی راننده در اتومبیل جدید DS، به صورت مکمل با دیگر سیستم‌های کمک راننده فعالیت می‌کند. از همین رو مهندسان این خودروساز فرانسوی، اقدام به استفاده از سامانه‌های تشخیص خطوط جاده ( lane departure warning )، ترمز خودکار و کروز کنترل تطبیقی ( هوشمند ) در اتومبیل جدید DS کرده‌اند.

چرا باید از سیستم تشخیص حواس‌پرتی استفاده کنیم؟

کارشناسان کمپانی خودروسازی DS، پیشنهاد می‌کنند همیشه از سیستم‌های امنیتی و کمک راننده استفاده و آن‌ها را فعال کنید. در نظر بگیرید که حادثه هیچگاه خبر نمی‌کند و حتی بهترین راننده‌ها هم ممکن است در طول مسیر خود دچار سانحه شوند. سیستم تشخیص حواس‌پرتی و خواب‌آلودگی راننده که توسط مهندسان DS عرضه شده است، به شما کمک می‌کند تا کیفیت رانندگی و ایمنی جاده را برای خود و سرنشینان اتومبیل بالا ببرید. البته در نظر بگیرد این سیستم یک سامانه کمک راننده است و هیچگاه نباید با تکیه به این سیستم، بیخیال رانندگیتان شوید! پیشنهاد می‌کنیم در زمان رانندگی به مسیر پیش رویتان توجه کنید و سیستم‌های کمک راننده را همیشه در حالت فعال قرار دهید.