۱۳۹۶-۱۰-۰۱

بررسی خودرو DS Divine

DS divine دی‌اس دیواین

اتومبیل دی‌اس دیواین ( DS Divine ) اولین بار در سال 2014 در نمایشگاه خودرو پاریس به نمایش گذاشته شد. در همان ابتدای به نمایش در آمدن دی‌اس دیواین، طراحی آینده‌نگرانه آن بسیار حیرت‌آور و چشم‌نواز بود.

دی‌اس دیواین یک خودرو هاچ‌بک در اندازه متوسط است و فرم بدنه آن را می‌توان به اتومبیل DS 4 تشبیه کرد. در ساخت دی‌اس دیواین از زبان طراحی جدیدی بهره گرفته شده است که بسیار پرهیجان و آینده‌نگرانه به نظر می‌رسد. پلتفرم دی‌اس دیواین هنوز مشخص نشده است ولی بر اساس مشخصاتی که در خصوص این اتومبیل گفته شده است به نظر می‌رسد دی‌اس دیواین از یک پلتفرم منحصر به فرد استفاده می‌کند که تا به حال در هیچ اتومبیل دیگری بکار گرفته نشده است.

طراحی دی‌اس دیواین

قطعا مشابه طراحی بدنه دی‌اس دیواین را در هیچ اتومبیل دیگری نخواهیم دید.  همانطور که گفتیم دی‌اس دیواین از زبان طراحی جدیدی بهره می‌برد که بسیار آینده‌نگرانه و البته تهاجمی است. قطعا یکی از المان‌های جذاب ظاهر دی‌اس دیواین، چراغ‌های کشیده آن است. دی‌اس دیواین از فناوری ال‌ای‌دی در چراغ‌های جلو و عقب خود استفاده کرده است که ظاهر این خودرو را بسیار لوکس‌تر نشان می‌دهد. استفاده از کات‌های منحصر به فرد جواهرات سوارسکی ( Swarovski ) در تمامی قسمت‌های اتومبیل دیده می‌شود؛ در چراغ‌های عقب دی‌اس دیواین نیز از این طراحی خاص استفاده شده است که ظاهری خیره کننده و البته لوکس به بدنه دی‌اس دیواین بخشیده است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد دی‌اس دیواین، نبود شیشه در عقب بدنه خودرو است. طراحان سیتروئن از پنل‌های مشبکی در سقف و عقب دی‌اس دیواین استفاده کرده‌اند که همین موضوع باعث شده است در این اتومبیل برای ایجاد دید عقب، به جای شیشه از یک دوربین کوچک در انتهای سقف استفاده شود. وقتی به کناره دی‌اس دیواین نگاه می‌کنید شاید اولین چیزی که متوجه آن شوید، فقدان دستگیره‌های درب خودرو است. همانطور که گفتیم طراحی ظاهری دی‌اس دیواین بسیار آینده نگرانه است و این موضوع را می‌توانیم با از بین رفتن دستگیره‌های درب، به خوبی متوجه شویم. خط برجسته و کشیده روی درب‌ها، حس تهاجمی بودن دی‌اس دیواین را بیش از پیش نمایان می‌کند. شکل و دیزاین رینگ‌ها در دی‌اس دیواین، نشانگر این است که طراحان این سیتروئن دی‌اس، زمان زیادی را برای طراحی این اتومبیل صرف کرده‌اند؛ منحنی‌های بکار رفته در رینگ‌های دی‌اس دیواین حالتی سایه روشن به تایر‌ها داده است که همین موضوع نشانگر منحصر به فرد بودن طراحی دی‌اس دیواین می‌باشد. المان‌های ظاهری جدید و آینده‌نگرانه دی‌اس دیواین را در خطوط به کار رفته در طراحی اگزوز‌ها و همچنین جلو پنجره مشبک این خودرو نیز می‌توان مشاهده کرد.

طراحی داخلی دی‌اس دیواین

وقتی به داخل کابین اتومبیل دی‌اس دیواین می‌روید مانند این است که وارد یک گالری آثار هنری شده‌اید! پترن‌های منحصر به فرد سوارسکی ظاهری فوق‌العاده لوکس به کابین دی‌اس دیواین بخشیده است؛ رد پای این پترن‌ها را در طراحی چرم و البته کنترل پنل داشبورد دی‌اس دیواین می‌توان مشاهده کرد. طراحی خیره‌کننده روکش چرم درب‌های دی‌اس دیواین به همراه گلدوزی‌های لساژ ( Lesage )، کابین این خودرو را به قصری مجلل تشبیه کرده است. متخصصان سیتروئن دی‌اس در طراحی سقف دی‌اس دیواین از شیشه‌هایی مشبک بهره‌ برده‎‌اند که این امر باعث ایجاد یک مونروف بزرگ و حیرت‌انگیز در داخل کابین این خودرو شده است. در طراحی فرمان دی‌اس دیواین از المان‌های کات الماس سوارسکی استفاده شده است که ضمن اینکه ظاهری لوکس به فرمان این خودرو بخشیده است، نشان دهنده آینده‌نگرانه بودن ظاهر کلی کابین دی‌اس دیواین است.

رانندگی با دی‌اس دیواین

دی‌اس دیواین از یک موتور ۴ سیلندر توربو شارژ، با حجم ۱۶۰۰ سی‌سی بهره‌ می‌برد. بر اساس آزمایشات انجام شده بر روی پروتوتایپ اولیه دی‌اس دیواین، این خودرو قادر است با بهره‌گیری از تکنولوژی تزریق سوخت مستقیم خود ۲۷۰ اسب‌بخار ۳ و ۳۳۰ نیوتون بر متر گشتاور تولید کند و در ۷.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. دی‌اس دیواین ضمن اینکه از نظر بهینه‌سازی موتور فوق‌العاده است بلکه با استانداردهای آلایندگی روز اروپا سازگار است و فقط ۱۴۵ گرم دی‌اکسید کربن در هر ۱۰۰ کیلومتر تولید می‌کند.

آرین‌موتور، نمایندگی دی‌اس اتوموبیلز فرانسه در ایران، مفتخر است که محصولات لوکس و نوآورانه این برند اصیل را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.