۱۳۹۶-۱۰-۰۱

بررسی خودرو DS Divine

DS divine دی‌اس دیواین

اتومبیل DS Divine اولین بار در سال 2014 در نمایشگاه خودرو پاریس به نمایش گذاشته شد. در همان ابتدای به نمایش در آمدن DS Divine، طراحی آینده‌نگرانه آن بسیار حیرت‌آور و چشم‌نواز بود.

DS Divine یک خودرو هاچ‌بک در اندازه متوسط است و فرم بدنه آن را می‌توان به اتومبیل DS 4 تشبیه کرد. در ساخت DS Divine از زبان طراحی جدیدی بهره گرفته شده است که بسیار پرهیجان و آینده‌نگرانه به نظر می‌رسد. پلتفرم DS Divine هنوز مشخص نشده است ولی بر اساس مشخصاتی که در خصوص این اتومبیل گفته شده است به نظر می‌رسد DS Divine از یک پلتفرم منحصر به فرد استفاده می‌کند که تا به حال در هیچ اتومبیل دیگری بکار گرفته نشده است.

طراحی DS Divine

قطعا مشابه طراحی بدنه DS Divine را در هیچ اتومبیل دیگری نخواهیم دید.  همانطور که گفتیم DS Divine از زبان طراحی جدیدی بهره می‌برد که بسیار آینده‌نگرانه و البته تهاجمی است. قطعا یکی از المان‌های جذاب ظاهر DS Divine، چراغ‌های کشیده آن است. DS Divine از فناوری ال‌ای‌دی در چراغ‌های جلو و عقب خود استفاده کرده است که ظاهر این خودرو را بسیار لوکس‌تر نشان می‌دهد. استفاده از کات‌های منحصر به فرد جواهرات سوارسکی ( Swarovski ) در تمامی قسمت‌های اتومبیل دیده می‌شود؛ در چراغ‌های عقب DS Divine نیز از این طراحی خاص استفاده شده است که ظاهری خیره کننده و البته لوکس به بدنه DS Divine بخشیده است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد DS Divine، نبود شیشه در عقب بدنه خودرو است. طراحان سیتروئن از پنل‌های مشبکی در سقف و عقب DS Divine استفاده کرده‌اند که همین موضوع باعث شده است در این اتومبیل برای ایجاد دید عقب، به جای شیشه از یک دوربین کوچک در انتهای سقف استفاده شود. وقتی به کناره DS Divine نگاه می‌کنید شاید اولین چیزی که متوجه آن شوید، فقدان دستگیره‌های درب خودرو است. همانطور که گفتیم طراحی ظاهری DS Divine بسیار آینده نگرانه است و این موضوع را می‌توانیم با از بین رفتن دستگیره‌های درب، به خوبی متوجه شویم. خط برجسته و کشیده روی درب‌ها، حس تهاجمی بودن DS Divine را بیش از پیش نمایان می‌کند. شکل و دیزاین رینگ‌ها در DS Divine، نشانگر این است که طراحان این سیتروئن DS، زمان زیادی را برای طراحی این اتومبیل صرف کرده‌اند؛ منحنی‌های بکار رفته در رینگ‌های DS Divine حالتی سایه روشن به تایر‌ها داده است که همین موضوع نشانگر منحصر به فرد بودن طراحی DS Divine می‌باشد. المان‌های ظاهری جدید و آینده‌نگرانه DS Divine را در خطوط به کار رفته در طراحی اگزوز‌ها و همچنین جلو پنجره مشبک این خودرو نیز می‌توان مشاهده کرد.

طراحی داخلی DS Divine

وقتی به داخل کابین اتومبیل DS Divine می‌روید مانند این است که وارد یک گالری آثار هنری شده‌اید! پترن‌های منحصر به فرد سوارسکی ظاهری فوق‌العاده لوکس به کابین DS Divine بخشیده است؛ رد پای این پترن‌ها را در طراحی چرم و البته کنترل پنل داشبورد DS Divine می‌توان مشاهده کرد. طراحی خیره‌کننده روکش چرم درب‌های DS Divine به همراه گلدوزی‌های لساژ ( Lesage )، کابین این خودرو را به قصری مجلل تشبیه کرده است. متخصصان سیتروئن DS در طراحی سقف DS Divine از شیشه‌هایی مشبک بهره‌ برده‎‌اند که این امر باعث ایجاد یک مونروف بزرگ و حیرت‌انگیز در داخل کابین این خودرو شده است. در طراحی فرمان DS Divine از المان‌های کات الماس سوارسکی استفاده شده است که ضمن اینکه ظاهری لوکس به فرمان این خودرو بخشیده است، نشان دهنده آینده‌نگرانه بودن ظاهر کلی کابین DS Divine است.

رانندگی با DS Divine

DS Divine از یک موتور ۴ سیلندر توربو شارژ، با حجم ۱۶۰۰ سی‌سی بهره‌ می‌برد. بر اساس آزمایشات انجام شده بر روی پروتوتایپ اولیه DS Divine، این خودرو قادر است با بهره‌گیری از تکنولوژی تزریق سوخت مستقیم خود ۲۷۰ اسب‌بخار ۳ و ۳۳۰ نیوتون بر متر گشتاور تولید کند و در ۷.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. DS Divine ضمن اینکه از نظر بهینه‌سازی موتور فوق‌العاده است بلکه با استانداردهای آلایندگی روز اروپا سازگار است و فقط ۱۴۵ گرم دی‌اکسید کربن در هر ۱۰۰ کیلومتر تولید می‌کند.

آرین‌موتور، نمایندگی DS اتوموبیلز فرانسه در ایران، مفتخر است که محصولات لوکس و نوآورانه این برند اصیل را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.