۱۳۹۶-۰۳-۲۰

DS و فرمول E

DS in Formula Eدی‌اس در فرمول E

فرمول E (به صورت کامل: FIA Formula E Championship)، کلاسی از مسابقات اتوموبیل‌رانی است که فقط از موتورهای برقی در آن استفاده می‌شود، این سری مسابقات در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۴ در پکن افتتاح شدند. در حال حاضر مسابقات قهرمانی شامل ۱۰ تیم است و هر تیم دو راننده دارد. عموما این مسابقه‌ها در پیست‌های شهری به طول ۲ تا ۳.۴ کیلومتر برگزار می‌شوند.

سیر هر مسابقه به این صورت است که در ابتدا دو جلسه تمرینی در صبح برگزار می‌شود اولی به مدت ۴۵ دقیقه و دومی به مدت ۳۰ دقیقه، در این دور هر راننده خودرویی جداگانه دارد که هرکدام توانایی تولید ۲۰۰ کیلو‌وات انرژی را داراست، سپس مسابقه مقدماتی، در ظهر همان روز برگزار می‌شود و حدود ۱ ساعت به طول می‌انجامد، راننده‌ها به چهار گروه پنج نفره تقسیم می‌شوند، هر گروه شش دقیقه زمان دارد تا بهترین دور را در پیست ثبت کند، تمام ۲۰۰ کیلووات قدرت تولیدی قابل استفاده است ولی هر دو راننده تیم باید از یک خودرو استفاده کنند، از فصل دوم این مسابقات، گروهی که اول شده است، هر راننده به صورت جداگانه برای تعیین ۵ جایگاه اول مسابقه نیز در پیست مسابقه خواهند داد، مسابقه اصلی به طور معمول ۵۰ دقیقه به طول می‌انجامد و هر تیم باید حداقل یک توقف در Pit داشته باشد تا راننده‌ها خودرو را تعویض کنند، در این توقف دو نفر از اعضای تیم به راننده‌ها کمک می‌کنند تا کمربند‌های ایمنی را تعویض کنید و برای دلایل ایمنی، حداقل زمان این توقف ۴۸ ثانیه است و تعویض لاستیک اگر دچار آسیب جدی نشده باشد، الزامی نیست در مسابقه، قدرت خودروها به ۱۷۰ کیلووات کاهش یافته و محدود می‌شوند.

نکته بسیار جالبی که در این مسابقات وجود دارد بحثی به نام Fanboost است، طرفداران تیم‌ها می‌توانند به راننده موردعلاقه خود در شبکه‌های اجتماعی رای دهند و در این بازه دو هفته‌ای به ۳ راننده محبوب ۱۰۰ کیلوژول انرژی جایزه داده می‌شود تا در ماشین خود استفاده کنند.

خودروهای فرمول E حداقل ۲۵۰ اسب‌بخار قدرت دارند و شتاب صفر تا ۱۰۰ آن‌ها ۳ ثانیه است و نهایت سرعت آن‌ها نیز ۲۲۵ کلیومتر بر ساعت است.

DS در این مسابقات با شرکت Virgin همگام شده و تیم DS VIRGIN RACING را تشکیل دادند. گروه DS Performance از آخرین تکنولوژی‌های خود استفاده کرده توانسته موفقیت‌های چشمگیری را در این مسابقات کسب کند، رانندگان این فصل مسابقات فرمول E تیم DS، سم بیرد و خوزه ماریا لوپز هستند. DS حتی در طراحی خودروهای مسابقه‌ای به اصول خود وفادار بوده و با طرحی آوانت‌گارد خودروی خود با نام DSV-01 را برای مسابقات فرمول E شرکت داده است، موتور، گیربکس و سیستم فرمان‌دهی و نمایش مشخصات خودرو کاملا طراحی و تکنولوژی DS است، همچنین طراحی سیستم خنک‌کننده، تعلیق عقب و انتقال قدرت نیز طراحی DS می‌باشد.

آرین‌موتور تابان، نماینده رسمی DS اتوموبیلز در ایران، مفتخر است که محصولات این برند لوکس و پیشرو در تکنولوژی را برای هم‌وطنان عزیز فراهم کرده است.