۱۳۹۶-۰۸-۱۱

سیتروئن و DS در مسابقات رالی

ds rally خودروی رالی دی‌اس

DS در مسابقات اتوموبیل‌رانی سابقه درخشان و طولانی دارد از مسابقات رالی تا مسابقات فرمول خودروهای برقی یا فرمول E

سیتروئن، یک کمپانی فعال در حوزه خودروسازی است که امروزه به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های اروپایی در زمینه اتومبیل‌سازی از آن یاد می‌شود. سیتروئن در سال ۱۹۱۹ توسط گروه صنعتی PSA فرانسه تاسیس شد؛ هدف از راه‌اندازی مجموعه سیتروئن ارائه خودرو‌هایی لوکس‌تر و با کیفیت‌تر توسط PSA بود. امروزه سیتروئن یکی از شناخته‌ شده‌ترین برند‌ها در حوزه اتومبیل‌سازی است که می‌توان خودرو‌های با کیفیتش را در سراسر دنیا مشاهده کرد. سیتروئن از جمله کمپانی‌هایی به شمار می‌رود که همیشه با اختراعات خود در صنعت اتومبیل‌سازی، خدمات بزرگی به مصرف‌کنندگان اتومبیل‌ها در سراسر دنیا ارائه داده است، از جمله اختراع و توسعه سیستم تعلیق هیدروپانوماتیک که برای اولین بار در سال ۱۹۵۴ توسط این شرکت فرانسوی ارائه شد. سیتروئن برای این اینکه بتواند سیستم تعلیق هیدروپانوماتیک بهتر به جهانیان معرفی کند، برند لوکس DS را در سال ۱۹۵۵ تاسیس کرد. خودرو‌های DS  از جمله اولین خودرو‌هایی بودند که از ترمز‌های دیسکی بهره‌ می‌بردند و همین امر باعث شد این برند اتومبیل در مسابقات مختلف اتومبیل‌رانی نیز مورد توجه قرار بگیرد.در طول زمان‌های مختلف خودرو‌های DS ( DS ) ضمن اینکه از ایمنی بالای سیستم‌های سیتروئن برخوردار بودند، همیشه به داشتن شتاب بالا و البته سیستم هدایت پایدار معروف بودند، به همین دلیل DS ( DS ) همیشه به عنوان یک برند باکیفیت و لوکس اروپایی شناخته می‌شود و خودروهایش در سال‌های مختلف عنوان بهترین خودرو‌ اروپا را دریافت کرده‌اند.

DS رکورد‌دار رالی مونته‌کارلو
یکی از برترین و محبوب‌ترین اتومبیل‌های سیتروئن DS، DS 19 بود. در سال ۱۹۵۹ زمانی که تمام خودرو‌های مسابقه‌ای بر روی شتاب و سرعت خود تمرکز داشتند، DS 19 با سیستم تعلیق منحصر به فرد خود توانست قهرمانی رالی مونته‌کارلو را بدست آورد و رکورد این مسیر را جا به جا کند. با قهرمانی رالی مونته‌کارلو توسط سیتروئن DS، انقلابی در صنعت اتومبیل‌سازی شکل گرفت و باعث شد تمرکز خودروسازان مختلف در سراسر جهان به وضعیت سیستم تعلیق اتومبیل‌های خود بیشتر شود.

DS قهرمان رالی فنلاند
در سال ۱۹۶۰ سیتروئن DS نسل جدیدی از DS 19 را معرفی کرد که قابلیت تنظیم ارتفاع داشت و از سیستم تعلیق هیدروپانوماتیک برای این امر استفاده می‌کرد، همین موضوع باعث شده بود نسل جدید DS 19 قابلیت استفاده در جاده‌های ناهموار و گل‌آلود را بدست آورده باشد. مسابقات رالی فنلاند که دارای یکی از دشوار‌ترین مسیر‌های دنیا است، همیشه به عنوان یکی از جذاب‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی از آن یاد شده است؛ در سال ۱۹۶۲ سیتروئن DS توانست با خودرو DS 19 جدید خود به قهرمانی در این مسابقات دست پیدا کند و تمام طرفداران این رالی جذاب را حیرت‌زده کند.

درخشش سیتروئن DS در مسابقات رالی
از گذشته تا کنون سیتروئن DS یکی از معتبر‌ترین خودروسازان در مسابقات رالی بوده‌‌ است. از مسابقات رالی صحرای آفریقا تا مسیر‌های پیچ در پیچ سیدنی، سیتروئن DS در همه مسیر‌ها بوده و در اغلب این مسابقات توانسته است مقام‌های خوبی کسب کند. امروزه نیز سیتروئن و DS با خودرو‌های سریع و البته باکیفیت خود، در مسابقات رالی در سراسر دنیا همه را حریت‌زده می‌کنند. آرین‌موتور تابان، مفتخر است که محصولات لوکس و اصیل این برند پریمیوم فرانسوی را برای هم میهنان عزیز فزاهم کرده است.