۱۳۹۶-۱۱-۰۳

۵ آپشن حیاتی و بسیار کاربردی در خودروها

5 essential options آپشن حیاتی در خودروهای دی‌اس

آیا می‌دانید شما به کدام یک از آپشن بیشترین نیاز را دارید؟ برای انتخاب بهتر و اقتصادی هنگام خرید خودرو ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

کسی نمی‌تواند این موضوع را انکارکند که آپشن‌ها و امکانات استفاده شده در خودرو‌های امروزی، باعث بالا رفتن کیفیت رانندگی ما شده است. وقتی اتومبیل‌های امروزی را با گذشته آن‌ها مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که خودرو‌های امروزی بسیار ایمن‌تر و البته کاربردی‌تر هستند. بی‌شک بسیاری از آپشن‌های استفاده شده در خودرو‌های امروزی، امکانات حیاتی و کاربردی هستند که باعث بوجود آمدن استاندارد‌ها و نیاز‌های جدید در بازار‌های جهانی اتومبیل‌‌ها شده‌اند. امروزه بسیاری از امکانات استفاده شده در خودرو‌های مدرن، در گذشته به عنوان یک آپشن از آن‌ها یاد شده است و با مرور زمان و توسعه فناوری‌های مختلف، این آپشن‌ها به شکل یک استاندارد در خودرو‌های متفاوت دیده می‌شود. به عنوان مثال زمانی فناوری ایربگ، نوعی آپشن و از امکانات ایمنی خودرو‌ها به حساب می‌آمد اما با گذر زمان این فناوری به استانداردی جامع تبدیل شد که تمام خودرو‌ها برای اجازه تردد باید از آن برخوردار باشند. در این مقاله قصد داریم ۵ آپشن حیاتی و کاربردی خودرو‌ها را بررسی کنیم؛ بسیاری از کارشناسان و متخصصان حوزه خودروسازی معتقدند که این آپشن‌ها بخشی از استاندارد‌های بکار رفته در پروتکل تولید خودرو‌های آینده هستند.
1- کروز کنترل
سامانه کروز کنترل یا بازدارنده سرعت، یکی از امکانات کاربردی استفاده شده در اتومبیل‌های امروزی به حساب می‌رود که از اواخر قرن ۲۰ام توسط کمپانی‌های بزرگ خودروسازی استفاده شده است. سیستم کروز کنترل، مجموعه‌ای است که با بهره‌گیری از میزان جریان سوخت وارد شده به موتور، اقدام به تنظیم سرعت اتومبیل شما می‌کند. کروز کنترل‌ها به شما اجازه می‌دهد که با فشردن یک دکمه، سرعت خودروتان را در یک وضعیت مطلوب تنظیم کنید تا بدون دخالت پدال‌ها، اتومبیل شما با همان میزان سرعت به حرکت ادامه دهد.
2- سیستم ترمز خودکار
فناوری ترمز خودکار جدید‌ترین آپشن لیست ما می‌باشد که در خودرو‌های مدرن و امروزی دیده می‌شود. فناوری ترمز خودکار با بهره‌گیری از رادار‌ها و سنسور‌های حرکتی، اقدام به اسکن وضعیت مسیر رو به روی راننده می‌کند و در صورتی که جسم یا شخصی در جلو خودرو باشد و راننده نتواند واکنش درست و به موقعی از خود نشان دهد، فناوری ترمز خودکار باعث کاهش سرعت اتومبیل و ایستادن آن می‌شود.
3- سنسور عقب
سنسور عقب یا سنسور پارک از جمله آپشن‌های کاربردی به شمار می‌رود که در چند سال اخیر توسط بسیاری از کمپانی‌های خودروسازی بزرگ استفاده شده است. در فناوری سنسور عقب یا سنسور پارک، از حسگر‌های حرکتی استفاده شده است که قادرند اجسام نزدیک به اتومبیل را تشخیص دهند و از طریق هشدار صوتی یا تصویری به راننده وجود آن‌ها را اطلاع دهند؛ دوربین‌های بکار رفته در عقب خودرو‌ها نیز به شکلی از این فناوری نشأت می‌گیرند.
4- ترمز ABS
تکنولوژی ترمز‌های ABS ، در واقع سامانه‌ای است که به راننده این امکان را می‌دهد که بدون قفل کردن چرخ‌ها، ترمز کند و خودرو را به سرعت به حالت ایستا برساند. سیستم ترمز ABS در سال 1978 طراحی شد و تا به امروز بخش بزرگی از ایمنی خودرو‌ها به این فناوری متکی بوده است.
5- TPMS
سیستم TPMS، سامانه‌ای است که با بهره‎‌گیری از سنسور‌های فیزیکی اقدام به بررسی فشار باد لاستیک اتومبیل می‌کند و در صورت افزایش و کاهش فشار باد لاستیک، وضعیت آن را از طریق هشدار‌های صوتی یا تصویری به راننده اطلاع می‌دهد. سیستم TPMS یک سامانه بازدارنده به حساب نمی‌رود اما همیشه به عنوان یکی از اصلی‌ترین آپشن‌های کاربردی و حیاتی خودرو‌ها یاد می‌شود.
خودروهای DS از این آپشن‌های حیاتی و بسیار موارد دیگر از قابلیت‌های که به منظور راحتی راننده و سرنشینان است بهره می‌برند، برای مطالعه جز به جز این آپشن‌ها می‌توانید به صفحه خودرو مربوطه مراجعه کنید. آرین‌موتور، نماینده رسمی DS در ایران مفتخر است که محصولات این برند اصیل و لوکس فرانسوی را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.