۱۳۹۷-۰۸-۲۶

سیستم کنترل کشش (Grip Control) چیست؟

سیستم کنترل کشش (Grip Control) چیست؟

سیستم کنترل کشش (Grip Control)

Grip control شامل یک سیستم کنترل کشش هوشمند در همه نوع آب و هوایی می باشد. این سیستم بطور اتوماتیک کشش خودرو را در شرایط سخت جاده ای نظیر برف، گل و جاده های خاکی و چمن مرطوب تقویت می کند.

این سیستم با ESP (سیستم کنترل پایداری) کار می کند تا بهترین کشش ممکن را از دو چرخ جلو ارائه دهد.این سیستم شامل 5 حالت عملیاتی است که توسط راننده ی خودرو قابل انتخاب است.

1-در حالت استاندارد سیستم ESP گیربکس خودرو را برای سطوح جاده ای معمولی که چرخ ها کمترین لغزش را دارند تنظیم می نماید.

2-در حالت برفی سیستم طوری تنظیم می گردد تا بهترین کشش را از هر یک از چرخهای جلو در هنگام چرخش ارائه دهد. همانطور که سرعت خودرو افزایش میابد سیستم به طور مداوم کشش را کنترل می کند تا شتاب را در شرایط متغیر حفظ نماید.

3-در حالت All-terrain برای جاده های خاکی و گلی و چمن های مرطوب با سطح بالایی از لغزندگی، سیستم طوری تنظیم می گردد که با بهبود کشش بیشترین درجه از اطمینان را ارائه دهد.در همین زمان، چرخی که بیشترین چسبندگی به جاده را دارد بیشترین گشتاور را تولید می کند.این سیستم با کنترل الکترونیکی خود می تواند تعادل گشتاور بین چرخ های جلو را تا صد در صد حفظ نماید. همانطور که سرعت خودرو بالا می رود، سیستم بطور پیوسته لغزش چرخها را بهینه سازی می کند تا بهترین کنترل ممکن بر روی خودرو را به راننده ارائه دهد.

4- در حالت شن و ماسه سیستم با کم کردن میزان لغزش چرخهای جلو بطور همزمان اجازه می دهد تا وسیله نقلیه به حرکت خود ادامه دهد و ریسک گیرکردن در شن و ماسه را کاهش دهد.

5- در حالت ESP Off، سیستم ESP و Grip را در سرعت بالاتر از 31 مایل بر ساعت قطع می کند و کنترل تام را به راننده ی وسیله نقلیه واگذار می کند.بالاتر از این سرعت حالت ESP استاندارد بطور اتوماتیک انتخاب می گردد.

شایان ذکر است Grip Control با همین نام بر روی خودروی DS 6  موجود است، در حالی که بر روی خودروی DS 7 به صورت بسته MULTI-SENSORY PACK و با نام DYNAMIC DRIVING ارائه میگردد.