۱۳۹۷-۰۲-۲۷

سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک

hydropneumatic- suspension سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک

. با اینکه بیش از نیم قرن است که از طراحی و ساخت سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک می‌گذرد، اما هنوز هم کمپانی‌های زیادی از این فناوری در ساخت خودروها استفاده می‌کنند؛ از همین رو بسیاری معتقدند این اختراع سیتروئن، به شکلی در صنعت اتومبیل‌سازی جاودانه است.

بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان خودرو، صنعت خودرو مدیون طراحان و مهندسان سیتروئن است. کمپانی فرانسوی سیتروئن تا به امروز فناوری‌ها و سامانه‌های مکانیکی بسیاری را به جهان اتومبیل معرفی کرده و باعث پیشرفت این صنعت در جهات مختلف شده است. یکی از مهمترین اختراعات این کمپانی فرانسوی، سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک ( Hydropneumatic suspension  ) است. این سامانه به شکلی اولین نوع از سیستم‌های تعلیق فعال در صنعت خودروسازی مدرن بشمار می‌رود. سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک اولین بار در سال 1954 توسط پاول میجس ( Paul Magès ) طراح صنعتی کمپانی سیتروئن ساخته شد. این سیستم تعلیق در ابتدای کار بر روی اتومبیل سیتروئن ترکشن آوانت ( Citroën Traction Avant ) آزمایش شد و خیلی زود بین خودروسازان جهان گسترش پیدا کرد؛ البته کامل شده سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک را باید در خودروی سیتروئن DS 19 یافت که در سال 1955 برای اولین به سراسر جهان عرضه شد.

مکانیزم سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک چگونه است؟

سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک از شاخصه‌های هیدرولیکی برای تنظیم وضعیت ارتفاع خودرو نسبت به شاسی استفاده می‌کند؛ یعنی این سیستم با در نظر گرفتن وزن و دیگر شاخصه‌های تاثیرگذار بر روی خودرو، فشار مایعات را در سیستم تعلیق اتومبیل تنظیم می‌کند. در قسمت جلو خودرو، سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک از شاخصه‌های سیستم تعلیق مک فرسون استرات پیروی می‌کند. در قسمت جلو و عقب این سامانه، گوی‌های معلقی وجود دارد که گوی‌های تعلیق هیدروپنوماتیک معروف هستند و وظیفه آن تنظیم فشار مایع در زیر چرخ‌ها است. هر گوی تعلیق، یک دیافراگم فعال در پشت خود دارد که با بهره‌گیری از آن قادر است مقداری نیتروژن را در خود جای دهد. در سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک هر گوی با بهره‌گیری از یک اصلاح‌کننده نیمه اتوماتیک به میله غلتش متصل است که وظیفه آن اصلاح وضعیت ارتفاع خودرو است. به عنوان مثال زمانی که بار سنگینی در خودرو قرار می‌گیرد، این سیستم ارتفاع پیکره اتومبیل را نسبت به شاسی کاهش می‌دهد تا وزن اضافه شده کمترین تاثیر را بر روی وضعیت کنترل خودرو بگذارد. این اصلاح کننده‌ها از طریق یک سوپاپ قادر هستند میزان جریان مایعات را در سیستم تعلیق خودرو تنظیم کنند. همانطور که گفتیم این فرم از سیستم تعلیق، یک سامانه فعال و قابل تنظیم است و راننده می‌تواند با بهره‌گیری از پنلهای تعبیه شده در کابین خودرو، میزان ارتفاع اتومبیل خود را با باز و بسته کردن این سوپاپ‌ها تنظیم کند. البته در سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک فقط سوپاپ‌های نصب شده در عقب خودرو قابل تنظیم هستند و سوپاپ‌های جلو معمولا ثابت هستند. یا در خودروهای مدرن به صورت اتوماتیک تنظیم می‌شوند. تعلیق عقب شامل بازوهای پیچشی ( Trailing Arms ) است که باعث شده است گوی‌های تعلیق به شکل افقی قرار گیرند. زمانی که گوی‌های تعلیق به صورت افقی در زیر پیکره اتومبیل قرار می‌گیرند، فرورفتگی ایجاد می‌کنند که فضای بیشتری برای تنظیم ارتفاع خودرو فراهم می‌سازند. در واقع خودروهایی که از سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک استفاده می‌کنند، می‌توانند با بهره‌گیری از اصلاح‌کننده ارتفاع نصب شده در بالای اکسل عقب خودرو، کمترین میزان فشار را در ناهمواری‌های جاده به کابین اتومبیل انتقال دهند. با اینکه بیش از نیم قرن است که از طراحی و ساخت سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک می‌گذرد، اما هنوز هم کمپانی‌های زیادی از این فناوری در ساخت خودروها استفاده می‌کنند؛ از همین رو بسیاری معتقدند این اختراع سیتروئن، به شکلی در صنعت اتومبیل‌سازی جاودانه است.