۱۳۹۷-۰۴-۱۷

۱۰ جزء کوچک که تاثیر زیادی در عملکرد خودرو دارند.

important little parts عملکرد خودرو

. هرکدام از قطعات و اجزای یک اتومبیل وظیفه خاص خودش را دارد و در صورتی که درست عمل نکند، عملکرد سیستمی که زیر مجموعه آن است را مختل می‌کند

زمانی که درمورد یک خودرو صحبت می‌کنیم، در واقع یک سیستم را مد نظر داریم که تک تک اجزای آن برای رسیدن به یک هدف که آن هم ایجاد بستر رانندگی است، تلاش می‌کنند. هرکدام از قطعات و اجزای یک اتومبیل وظیفه خاص خودش را دارد و در صورتی که درست عمل نکند، عملکرد سیستمی که زیر مجموعه آن است را مختل می‌کند؛ از همین رو تمام اجزا و لوازم یک خودرو مهم هستند و نمی‌توان کاربرد‌هایشان را در اتومبیل‌ها نادیده گرفت. در این مقاله کوتاه قصد داریم ۱۰ جز کوچک اما تاثیرگذار را در عملکرد خودرو ها معرفی کنیم که شاید هیچگاه فکرش را نمی‌کردید که اتومبیلتان بدون آن‌ها تبدیل به یک شیء بی‌مصرف شود!
آلترناتور
آلترناتور یک جزء مهم در عملکرد خودرو‌ های امروزی به حساب می‌رود؛ این وسیله قادر است نیروی الکتریکی دینام را برای شارژ باتری تامین کند. در صورت خراب شدن آلترناتور، ابتدا چراغ هشدار باتری در کنار آمپر برای راننده روشن خواهد شد و پس از مدتی خودرو خاموش خواهد شد، زیرا میزان برق باتری اتومبیل‌ها معمولا زیاد دوام ندارند.
پلوس
پلوس یا همان میله اکسل ( Axle Shaft ) وظیفه انتقال نیرو از دیفرانسیل به چرخ‌ها را دارد؛ همانطور که حدس زدید بدون پولس چرخ‌ها قادر نیستند از نیروی تولید شده توسط پیشرانه استفاده کنند و خودروتان تقربیا بی‌استفاده خواهد شد.

گردگیر سرپلوس
همراه با پلوس یا همان میله اکسل باید گردگیر سرپلوس را نیز بررسی کنیم، زیرا در صورت پاره شدن این گردگیر، آلودگی وارد سرپلوس می‌شود، تمام سیستم این وسیله را خراب می‌کند. از همین رو کیفیت سیستم انتقال نیروی خودرو به گردگیر سرپلوس نیز مرتبط است و می‌تواند بر روی عملکرد خودرو تاثیر گذار باشد.

سیبک فرمان
این وسیله قادر است سیستم فرمان را به چرخ‌های جلو متصل کند؛ از همین رو تمام خودرو‌ها با هر سیستم هدایتی به سیبک فرمان برای انتقال دستورات کنترلی به چرخ‌های جلو نیاز دارند.
میل سوپاپ
میل سوپاپ یا همان بادامک، وظیفه باز و بسته کردن سوپاپ‌های ورودی و خروجی را برعهده دارد. از همین رو جریان ورود و خروج هوا به موتور اتومبیل‌ها، کم و بیش به عملکرد میل سوپاپ بستگی دارد.
حسگر موقعیت میل سوپاپ
در خودرو‌های امروزی عملکرد میل سوپاپ به وسیله دستورات صادر شده از سوی ECU خودرو تنظیم می‌گردند که حسگر موقعیت میل سوپاپ وظیفه آنالیز این وسیله را بر عهده دارد. در اتومبیل‌های مدرن در صورتی که این حسگر خراب شود، میل سوپاپ یا همان بادامک نمی‌تواند عمل کند و عملکرد خودرو مختل می‌شود.
طبق
این وسیله نیز جزئی از سیستم انتقال نیرو خودرو‌ها به حساب می‌رود که وظیفه آن اتصال چرخ‌ها به همدیگر است؛ طبق در خودرو‌های مختلف، فرم و شکل متفاوت دارد.

پمپ بنزین
پمپ بنزین نیز یکی دیگر از اجزای مهم خودرو‌ها بشمار می‌رود که وظیفه آن انتقال سوخت ( بنزین ) از باک به پیشرانه خودرو است؛ این وسیله معمولا در قسمت پایین باک قرار دارد و بنزین را خلاف جهت جاذبه پمپ می‌کند.
واشر سرسیلندر
این قطعه بسیار باریک می‌تواند تاثیر بسزایی بر عملکرد خودرو داشته باشد. واشر سرسیلندر میان دو قسمت اصلی خودرو یعنی سرسیلندر و بلوک پیشرانه قرار دارد و وظیفه آن آب‌بندی موتور است. در صورت خراب شدن واشر سرسیلندر، ممکن است موج احتراق درون سیلندر‌ها باعث شود قطعات دیگر آسیب ببینند.
میل لنگ
میل لنگ یکی از مهمترین قطعات بکار رفته در پیشرانه‌های احتراق داخلی به حساب می‌رود و وظیفه‌ی آن تبدیل حرکت خطی پیستون‌ها به حرکت دورانی است. در صورت خراب شدن این وسیله تقریبا هیچ نیروی به سمت چرخ‌ها منتقل نخواهد شد.