۱۳۹۶-۰۳-۲۰

خودروهای اشخاص مهم، چه تفاوتی با خودروهای معمولی دارند؟

important persons carsخودروهای افراد مهم

بحث امنیت افراد مهم و استراتژیک، از گذشته بسیار حائز اهمیت بوده، دلیل این امر، نقش کلیدی این افراد در تاریخ و روند اداره یک سازمان یا حتی یک کشور است. به صورت کلی امنیت این افراد در دو زمینه کلی مورد بررسی قرار میگیرد، هنگام ساکن بودن و هنگام نقل و انتقال، در زمان گذشته پادشاهان هنگام عزیمت از محلی به محل دیگر، داخل ارابه می‌نشتند و تعداد زیادی از سربازان و محافظان شخصی آن‌ها را همراهی می‌کردند، بعد از گذشت سالیان ارابه‌ها جای خود را به خودروها دادند و در این مطلب سعی داریم تا تفاوت خودروهایی که حامل اشخاص مهم هستند را با خودروهای معمولی بررسی کنیم.

این خودروها که اصطلاحا خودروهای زره‌پوش (Armored Car) نامیده می‌شوند که معمولا یا لیموزین هستند یا SUV به صورت کلی دارای شیشه‌های ضدگلوله هستند و لایه‌های از زره در جای جای آن‌ها استفاده شده است. تفاوت این خودروها با خودروهای نظامی در این است که لایه‌های زره به صورت پنهانی در ماشین کار شده است و در ظاهر هیچ تفاوتی با خودروهای معمولی ندارند ولی در خودروهای نظامی لایه‌های زرهی خارج از خودرو کار شده است. دلیل استفاده مستتر از زره این است که خودرو زیاد تو چشم نباشد و به صورت غیرمحسوس در سطح شهر تردد کند. تبدیل خودرویی معمولی به خودرویی مخصوص افراد مهم، معمولا چند هفته زمان می‌برد و بیش از ۱۰۰ هزار دلار خرج خواهد داشت.

به جز زره‌پوش بودن این خودروها، المان‌های امنیت متنوعی در این خودروها کار شده است، به عنوان مثال می‌توان به سیستم اطفای حریق اتوماتیک، تایر‌های ضدپنچری، باک بنزین مقاوم در برابر انفجار و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد، برخی از این خودروها کابین کاملا ایزوله دارند و از منبع هوای جداگانه‌ای استفاده می‌کنند و در مقابل حملات شیمیایی مقاوم هستند.

حال با برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد خودروهای اشخاص مهم در دنیا بیشتر آشنا خواهیم شد:

خودروی ملکه‌ بریتانیا، از مدل معمولی آن، سقف بلندتری دارد و درب آن در زاویه ۹۰ درجه باز می‌شود تا سوار و پیاده شدن از این خودرو برای ملکه آسان باشد، قیمت برآورد شده این خودرو ۱۵ میلیون دلار تخمین زده شده است. خودروی رهبر مذهبی کاتولیک‌های جهان، به خاطر شکل منحصر به فردش بسیار معروف شده است، از آنجایی که بسیاری از مردم خواهان ارتباط نزدیک با پاپ هستند و دوست‌دارند که ایشان را از نزدیک ببینند ولی در عین حال نقش آن بسیار کلیدی و برای این موضوع نمی‌توان جانش را به خطر انداخت، طراحان اتاقکی شیشه‌ای ضدگلوله طراحی کردند تا در عین حالی مردم بتوانند پاپ را بینند، جان ایشان زیاد دچار مخاطره نشود، قیمت این خودرو ۵۲۵ هزار دلار تخمین شده است.

خودروی رسمی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، از معروف‌ترین خودروهای زره‌پوش دنیا است، شیشه‌های این خودرو ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر ضخامت دارند و در برابر گلوله‌های ضدزره مقاوم هستند، در این خودرو شیشه راننده فقط امکان باز شدن را به اندازه ۷ سانتی‌متر را دارد درب‌های این خودرو، ۲۰ سانتی‌متر ضخامت دارند و هم‌وزن درب‌های هواپیما بوینگ ۷۵۷ هستند و در میان آن‌ها میله‌های استیل به منظور استقامات بیشتر تعبیه شده است. در کابین که رییس‌جمهور حضور دارد، پارتیشنی شیشه‌ای وجود دارد که فقط خود رییس‌جمهور می‌تواند آن را باز و بسته کند و دکمه‌ای به منظور اعلان شرایط اضطراری نیز تعبیه شده است. راننده این خودرو، راننده‌ای معمولی نیست، بلکه ماموری ویژه سازمان CIA است که تعلیمات بسیار پیشرفته رانندگی، مکانیک و کمک‌ها اولیه را گذرانده و می‌تواند در شرایط اضطراری بهترین تصمیمات را بگیرد.

DS از دیرباز خودروی رسمی ریاست جمهوری فرانسه بوده است و حضور خودروهای این برند در بسیاری از عکس‌های تاریخی از رییس جمهور فرانسه مشهود است. شایان ذکر است بدانید که هنگامی که در تاریخ ۲۲ آگوست ۱۹۶۲، عملیاتی برای ترور رئیس جمهور وقت، چارلز دوگل انجام شد، خودروی DS ایشان با وجود این که زره‌پوش نشده بود، ولی توانست به خوبی جان رئیس جمهور را نجات دهد.

آرین‌موتور تابان، نماینده رسمی DS اتوموبیلز در ایران، مفتخر است که محصولات این برند لوکس را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.