حمایت و نگهداری

حمایت و نگهداری

طراحی سازگار با محیط زیست ما

مهندسان ما درست از بدو مراحل طراحی، به دنبال به حداقل رساندن تاثیر این خودرو بر محیط زیست در هر مرحله از چرخه زندگی آن بوده¬اند. کاهش انتشار گاز CO2 یک امر حیاتی است. برای نائل آمدن به این هدف، ما اقداماتی را در زمینه¬های مختلف از جمله کنترل وزن، تکنولوژی موتور و آیرودینامیک خودرو صورت داده¬ایم. هدف ما پیاده¬سازی یک راه¬حل کلی در مورد اثر گلخانه¬ای (greenhouse) است که با تمرکز بر راه¬حل¬های کارآمد و قابل اعتماد، متناسب با هر بازار فروش، در تلاش برای رسیدن به این هدف هستیم.

فناوری¬های آینده
مهندسین ما به طور جدی و پیوسته مشغول کار روی راه حل¬های تکنولوژیکی در مورد اثرات زیست محیطی خودروها هستند و موفقیت¬های چشمگیری داشته¬اند. توسعه نسل جدید فناوری توقف-شروع از سال 2010، فناوری¬های هیبریدی از سال 2011، و رونمایی از خودروهای با انتشار آلایندگی صفر منجر به تثبیت جایگاه برند DS در رده¬ی خودروهای با انتشار گاز CO2 پایین شده است.

منابع و قابلیت بازیافت
در کنار محدود کردن مصرف سوخت و کاهش انتشار گاز CO2 و دیگر آلاینده¬ها، سیاست¬های زیست محیطی دیگری نیز سر لوحه کار مهندسان برند ما قرار گرفته است. از آن جمله می¬توان به تمرکز روی بهینه¬سازی مصرف منابع طبیعی و همچنین انتخاب دقیق مواد اولیه در تولید خودروها اشاره نمود. علاوه بر موارد ذکر شده هدف دیگر طراحان ما کاهش تاثیر احتمالی خودروهای فرسوده (end-of-life vehicles) (ELVs) روی محیط زیست است که این هدف با بهبود و رواج قابلیت بازیافت برآورده می¬گردد.

مثال: مدل DS 4 new
از بدو مراحل طراحی DS 4 جدید، تلاش ویژه¬ای برای کاهش اثرات زیست محیطی آن تا حد ممکن صورت گرفت. این امر با استفاده از مواد طبیعی و قابل بازیافت در مرحله تولید خودرو که اثرات زیست محیطی کمتری داشتند ممکن شد. در مدل DS 4 جدید به طور میانگین 29% از مواد قابل بازیافت و طبیعی استفاده شده است.
15% از 200 کیلوگرم پلیمرهای استفاده شده قابل بازیافت و طبیعی هستند که درصد دقیق این تفکیک به شرح زیر می باشد:
– 40٪ مواد طبیعی
– 60٪ مواد قابل بازیافت

مدل DS 4 جدید به نفس طبیعت-دوست شما احترام می گذارد. این مدل طوری طراحی شده است که به طور قابل توجهی اثرات زیست محیطی آن در مرحله بازیافت و از نظر مواد مورد استفاده در تولید خودرو، کم شده باشد. این امر با در نظر گرفتن اقدامات زیر مقدور شده است:
– تشویق عمل بازیافت خودرو زمانی که عمر خودرو به پایان رسیده است،
– کنترل و نظارت بر ترکیبات مواد استفاده شده،
– دستیابی به نتایج قابل قبول در زمان استفاده مجدد و بازیافت سیم کشی و یا پانل¬های درب.

ایزو 14001 گیاهان

همه کارخانه¬های محصولات ما یک سیستم مدیریت زیست محیطی بر اساس استاندارد ISO 14001 دارند. این استاندارد بین¬المللی مجموعه¬ای از قوانین شناخته شده جهانی برای مدیریت و سازمان¬دهی را تعیین کرده است.

فرآیند صدور گواهینامه از بیش از ده سال پیش آغاز گردیده و در حال حاضر در همه¬ی کارخانه¬های ما به مرحله تثبیت رسیده است و همه¬ی آن¬ها از سال 2007 گواهی ISO 14001 را دریافت کرده¬اند. این استاندارد در سال 1996 ایجاد شده و تولیدکنندگان را ملزم می¬کند که اقداماتی را برای پیگیری، کنترل و اندازه¬گیری تاثیر فرآیندهایشان بر محیط زیست صورت دهند. بنابراین، این استاندارد شامل ارائه آموزش¬های لازم و مناسب برای همه کارکنان می شود.

صنعت خودرو دامنه¬ی وسیعی از فعالیت¬ها مانند ریخته-گری، ماشینکاری، فشرده¬سازی فلز، مونتاژ بدنه، بهبود سطوح، رنگ¬کاری و مونتاژ نهایی را در بر می¬گیرد. اگر چه (بر اساس دستورالعمل اروپایی منتشر شده در سال 1996 با نام دستورالعمل Soveso)، این فعالیت¬ها “تهدید مهمی برای محیط زیست” محسوب نمی¬شوند، با این وجود منجر به یک سری اثرات زیست محیطی می¬شوند که ما در تلاش برای کنترل آن¬ها هستیم.

1) کارگاه¬های رنگ¬کاری: از سال 1995، ما تولید گازهای گلخانه¬ای به ازای هر خودرو ناشی از ترکیبات آلی فرار (VOCs) تولید شده توسط حلال¬های رنگ را به میزان بیش از نصف کاهش داده ایم.

2) ریخته¬گری¬ها: ما با استفاده از فناوری¬های پیشرفته (مشعل پلاسما) و توسعه سیستم¬های کنترل، به طور قابل توجهی انتشار گرد و غبار ناشی از ریخته¬گری را کاهش داده ایم.

3) مصرف آب: صرفه¬جویی در مصرف آب یکی از اهداف کلیدی برای تمام کارخانه¬های صنعتی ما محسوب می¬شود. این سیاست از سال 1995 میزان آب مصرفی به ازای هر خودروی تولید شده را با ضریب 2.5 برابر کاهش داده است.

4) 94٪ از ضایعات تولید بازیافت می¬شوند: کارخانه¬های ما در سال حدود 700.000 تن زباله¬های فلزی تولید می¬کنند که برای استفاده در نیروگاه¬های فولاد و ریخته¬گری بازیافت می شوند. از ضایعات باقیمانده، 82٪ از طریق کانال¬های دیگر پردازش می¬گردند. در مجموع میزان بازیابی 94٪ می-باشد

توسعه پایدار در قلب شبکه

شبکه توزیع DS نیز مانند شریکشCitroën موظف هستند تا از آغاز زندگی هر خودرو تا پایان آن به سیاست-های زیست محیطی برند متعهد باشند.

ما به سه معیار مدیریتی نسبت به محیط زیست متعهد هستیم:
– جداسازی، به منظور بازیافت و جمع¬آوری ضایعات خودرو در شبکه از طریق سازمان¬های تایید شده.
– پیروی از مقررات، برای اطمینان از تطابق شبکه با مقررات ملی و اروپایی؛
– قابلیت ردیابی، به منظور ردیابی ضایعات و اطمینان از صحت بازیافت

آگاهی و مسئولیت

در سال 2008 در نمایشگاه خودرو پاریس، از مجموعه¬ی دستورالعمل¬های”Green Pact” رونمایی شد. این رویکرد جدید به محیط زیست برای کمک به شبکه¬های فروش در فرانسه برای تطابق با تغییر قوانین و مدیریت بهتر اثرات زیست محیطی خودروها (مدیریت ضایعات، ذخیره مواد شیمیایی، قابلیت ردیابی قطعاتی که عمر خود را کرده¬اند، و غیره) تنظیم شده بود.
برای رسیدن به این هدف، Green Pact از طیف گسترده ای از ابزارهای آموزشی استفاده می¬کند و ارتباطات لازم بین شبکه و دیگر متخصصان مانند سازمان¬های جمع¬آوری و نگهداری مواد خنک¬کننده را برقرار می¬کند.

جمع¬آوری و مدیریت

ما از بیش از پانزده سال پیش نظامی برای جمع¬آوری و پردازش خودروهای فرسوده (ELVs) با استفاده از روش¬های سازگار با محیط زیست وضع نموده¬ایم.
جمع¬آوری، مرتب¬سازی و نگهداری ضایعات با روش¬های مدیریت محصولات فرسوده (end-of-life products) (ELPS) بخشی از مجموعه¬ی دستورالعمل¬های GreenPact می¬باشد و در فرانسه صورت می¬گیرد.

دفع ضایعات
طراحی هر خودرو شامل مرحله دفع ضایعات در پایان عمر خودرو نیز می¬باشد و طراحان به دنبال آسان نمودن این فرآیند هستند. برای مثال، یک دریچه¬ی خروج در پایین-ترین نقطه از باک بنزین برای تخلیه آسان¬تر آن قرار داده شده است. همزمان، یک فرآیند جداسازی در مراحل اولیه توسط مهندسان ما برای هر قطعه¬ای که باید در این فرآیند دفع شود صورت می¬گیرد.