۱۳۹۶-۰۷-۰۲

نورپردازی داخل خودرو

ambient interior light نورپردازی داخلی خودرو

طراحی داخلی اتومبیل‌ها همیشه به عنوان یک چالش برای طراحان خودرو به شمار می‌رود. امروزه در کمپانی‌های بزرگ خودروسازی، اجزای مختلف محیط داخل یک اتومبیل توسط طراحان متفاوتی طراحی می‌شود که همین امر نشان‌گر اهمیت طراحی داخل کابین یک خودرو است.

یکی از ترند‌هایی که امروزه میان اتومبیل‌سازان وجود دارد، نورپردازی‌های متنوع داخلی محیط کابین اتومبیل است. در گذشته نورپردازی داخل خودرو، فقط جنبه کاربردی داشت و فلسفه وجودی آن روشن کردن داخل کابین خودرو برای ایجاد دید بهتر سرنشینان بود؛ اما در سال ۲۰۰۵ وقتی یک کمپانی خودروسازی آلمانی برای اولین بار از سیستم نورپردازی محیطی رنگی به عنوان یک کیت اضافی و یک آپشن لوکس پرده برداری کرد، کم کم نورپردازی‌های داخلی خودرو‌ها دچار تغییر شده و امروزه بخشی از المان طراحی داخلی کابین اتومبیل‌ها به حساب می‌روند.

نقش سنسو‌ر‌ها در نورپردازی داخلی خودرو
امروزه با پیشرفت فناوری در حوزه‌های مختلف، شاهد استفاده از سنسور‌ها و تکنولوژی هوش مصنوعی در ساخت اتومبیل‌ها هستیم. یکی از سنسور‌هایی که در داخل کابین اتومبیل‌ها استفاده می‌شود، ” سنسور خوش آمدگویی ” است؛ این سنسور با آنالیز تحرکات فیزیکی داخل و اطراف کابین اتومبیل باعث می‌شود نورپردازی داخل خودرو قبل از ورود سرنشینان فعال شود و محیط داخلی کابین را روشن کند. همچنین امروزه شاهد استفاده از سنسور‌های آنالیز دما در سیستم نورپردازی خودرو‌های لوکس هستیم که نسبت به وضعیت دمای داخل خودرو با استفاده از تغییر رنگ نور محیط، سرنشینان را از وضعیت دمای داخل کابین مطلع می‌سازد. برخی از کمپانی‌های خودروسازی نیز با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و نورپردازی داخلی خودرو، اقدام به طراحی سیستم هشدار راننده کرده‌اند؛ به این شکل که وقتی اتومبیل فاصله‌اش را با خودرو دیگر کم می‌کند و یا زمانی که سرعت بالایی دارد، نور داخل کابین به رنگ قرمز تغییر می‌کند که این نشان‌دهنده خطر پیش رو راننده است.

شخصی‌سازی نورپردازی داخلی خودرو
شاید مهم‌ترین تغییری که در طول چند سال اخیر در حوزه نورپردازی داخل خودرو شاهدش بودیم، شخصی‌سازی نور محیط کابین بوده است. امروزه کمپانی‌های بزرگ اتومبیل‌سازی با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید دستوری، توانسته‌اند سیستم‌هایی را طراحی کنند که سرنشینان اتومبیل بتوانند با استفاده از آن رنگ نور تابیده شده و همچنین مقدار نور داخل کابین را کنترل کنند.
امروزه اینگونه از سیستم‌های نورپردازی داخل خودرو، به عنوان یک آپشن لوکس قابل سفارش هستند و افراد با استفاده از سیستم‌های دستوری خود در خودرو، قادر به تغییر شدت تابش و رنگ نور تابیده شده در محیط داخلی کابین اتومبیل هستند. این نوع سیستم معمولا به عنوان یک کیت اضافه معرفی می‌شود و حتی برخی از کمپانی‌های تولید کننده لوازم جانبی، توانسته‌اند این نوع سیستم نورپردازی داخل خودرو را در قالب یک کیت جانبی تولید و روانه بازار کنند.
ساختار کلی کیت‌های نورپردازی داخلی خودرو از لامپ‌های ال‌ای‌دی و به صورت رشته‌ای تشکیل شده است که دو سر این کیت به سیستم پردازش خودرو متصل شده است تا دستورات راننده و سرنشینان را برای تغییر نوع نورپردازی دریافت کند.
پیشرفت فناوری و تکنولوژی در حوزه نورپردازی داخلی خودرو، غیر قابل انکار است و انتظار می‌رود در چند سال آینده شاهد تغییرات چشمگیری در این حوزه باشیم.
DS، همانند تمامی برندهای لوکس خودروسازی از آپشن نورپردازی داخلی خودرو به بهترین نحو و به زیبایی استفاده کرده است. آرین‌موتور تابان، مفتخر است که خودروهای جذاب و لوکس این برند اصیل را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.