۱۳۹۷-۰۴-۱۹

طراحی داخلی خودرو در آینده چگونه خواهد بود؟

interior design future طراحی داخلی خودرو

طراحی داخلی خودرو نیز همپای طراحی خارجی آن در حال پیشرفت است به طوریکه هر روز شاهد طرحی جدید و نوآورانه هستیم. اما در آینده این طراحی چگونه خواهد بود

اگر بخواهیم طراحی خودرو‌ها را به صورت کلی بررسی کنیم، می‌توانیم این موضوع را در دو بخش طراحی بدنه ( خارجی ) و طراحی داخلی خلاصه کنیم. طراحی داخلی خودرو معمولا یک روند بسیار پیچیده را دنبال می‌کند؛ زیرا در طراحی داخلی خودرو ضمن اینکه مسائلی همچون زیبایی و جذابیت ساختار قطعات مهم است، شاخصه‌هایی همچون ارگونومیک اجزا و سازگاری متریال با بدن انسان نیر مورد اهمیت واقع است. در واقع چالش اصلی طراحان برای طراحی فضای داخلی یک خودرو، سازگاری قطعات و بخش‌های متفاوت داخل کابین با معیار‌های انسانی است. از طرفی ترند یا بهتر است بگوییم مد در طراحی داخلی خودرو ها تاثیر بسزایی دارد؛ زیرا همانطور که پیش‌تر گفته شده طراحی فضای کابین یک اتومبیل باید با توجه به معیار‌ها و خواسته‌های کاربران آن باشد و این موضوع غیر قابل انکار است که بخش عظیمی از مردم جهان به دنبال ترند‌ها در صنایع مختلف هستند. البته در صنعت خودروسازی، هستند برندهایی که بجای دنبال کردن طراحی‌ها و الگو‌های از پیش تعیین شده در طراحی داخلی خودرو ها، اصول طراحی محصولاتشان را بر اساس معیار‌های برندینگ خود تعیین می‌کنند؛ کمپانی فرانسوی DS نیز جزء این خودروسازان بزرگ است که طراحی‌های داخلی محصولاتش به صورت منحصر به فرد اجرا شده است و نمونه آن‌ها را در هیچ اتومبیلی نمی‌توان مشاهده کرد.

یکی از راه‌های آنالیز طراحی داخلی خودرو‌های آینده، بررسی توسعه فناوری‌ها در صنعت خودروسازی است؛ تکنولوژی‌های جدیدی همچون سنسور آنالیز نقطه کور، فناوری دید در شب و یا ترمز خودکار، نشان می‌دهد که اتومبیل‌های آینده هوشمندتر خواهند بود. به همین دلیل می‌توان حدس زد که خودرو‌ها در آینده کمتر از حال به دستورات انسان وابسته هستند و می‌توانند پروسه رانندگی را به صورت اتوماتیک و البته با دقت بالایی انجام دهند؛ از همین رو بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه طراحی صنعتی معتقد هستند که خودرو‌های آینده داشبورد‌هایی یکدست دارند که دکمه‌ها و المان‌های هدایتی در آن‌ها به حداقل رسیده است. از طرفی پیش‌بینی می‌شود فرمان اتومبیل‌های آینده متحرک باشند و فقط در زمانی که کاربر می‌خواهد از آن استفاده کند در دسترس او قرار گیرد. از طرفی آمار‌ها و داده‌های منتشر شده از سوی متخصصان حوزه خودرو نشان می‌دهد که نیاز برای وجود امکانات تفریحی در خودرو‌ها بیش از پیش حس می‌شود؛ به همین دلیل می‌توان وجود نمایشگر‌های بزرگ و امکاناتی همچون کنسول‌های بازی را در خودرو‌های آینده پیش‌بینی کرد. استفاده از فناوری‌های همچون واقعیت مجازی VR و واقعیت افزوده AR، این امکان را برای طراحان داخلی خودرو‌ها بوجود خواهد آورد که از سیستم‌های ارتباطی و کاربردی بیشتر در فضای کابین خودرو‌ها استفاده کنند. از همه این‌ها که بگذریم، مهم‌ترین موضوعی که امروزه در بخش طراحی داخلی خودرو ها مطرح است، مسئله‌ی شخصی‌سازی فضای کابین اتومبیل‌ها است. در واقع بسیاری از خودروسازان بزرگ جهان مانند کمپانی DS به دنبال استفاده از سیستم‌هایی هستند که کاربران بتوانند بر اساس نیازشان بخش‌های اصلی داخل خودرو را تغییر دهند و معیار‌های خودشان را در طراحی یک اتومبیل اعمال کنند. مسائلی همچون تغییر فرم صندلی، نحوه قرارگیری فرمان، رنگ یا بافت داشبورد از جمله مواردی هستند که کاربران خودرو‌ها علاقه‌ دارند آن‌ها را تغییر دهند.