۱۳۹۶-۱۰-۱۴

سیستم‌های صوتی در خودروهای لوکس

luxury cars sound system سیستم صوتی Focal Electra

تعریف اتومبیل لوکس در هر جامعه متفاوت است؛ اما برای برخورداری از یک تعریف بهتر و دقیق‌تر از خودرو‌های لوکس، باید به انتظارات و خواسته واقعی مشتریان این اتومبیل‌ها توجه کرد.

بر اساس معیار‌های از پیش تعیین شده در بازار‌های جهانی، یک خودرو لوکس باید کیفیت ساخت بالا و البته امکانات رفاهی و ایمنی خوبی داشته باشد. امکانات رفاهی مهم‌ترین بخش رقابت بین برند‌های معتبر اتومبیل‌سازی است؛ به شکلی که امروزه مهندسان و طراحان صنعتی در حوزه خودروسازی، بیش‌ از پیش به این بخش توجه می‌کنند و از فناوری‌های مختلف برای بوجود آوردن امکانات رفاهی جدید و منحصر به فرد بهره‌ می‌برند. یکی از آپشن‌ها و امکانات رفاهی که در یک دهه اخیر به آن توجه خاصی شده است، استفاده از سیستم‌های صوتی حرفه‌ای و با کیفیت در خودرو‌های لوکس می‌باشد. این روز‌ها اغلب تولیدکنندگان اتومبیل‌های لوکس با همکاری با برند‌های سازنده سیستم‌های صوتی حرفه‌ای، اقدام به استفاده از تکنولوژی‌های جدید در بخش مولتی مدیا خودروهایشان کرده‌اند.

سیستم‌های صوتی اتومبیل‌های لوکس چه ویژگی‌هایی دارند؟

باید به این نکته توجه کرد که سیستم‌های صوتی حرفه‌ای از چندین بخش ساخته شده‌اند که هر کدام به نحوی در ایجاد یک موج صوتی با کیفیت نقش دارند. شاید مهم‌ترین بخش سیستم‌های صوتی حرفه‌ای و لوکس، بلندگو‌های آن‌ها باشد. بلندگو‌ها یا اسپیکر‌های استفاده شده در خودرو‌های لوکس امروزی به فرم‌های پهن و تخت هستند و معمولا در هر پکیج اسپیکر، حداقل یک تا سه خروجی ساب ووفر قرار گرفته است. بر اساس نظر کارشناسان فعال در حوزه مولتی‌مدیا، هرچه اندازه اسپیکر‌ها بزرگ‌تر باشد، کیفیت امواج خروجی بهتر خواهد بود؛ اما معمولا طراحان و مهندسان صنعتی حوزه خودروسازی، همیشه با مسئله فضا و میزان حجم اشغال شده رو به رو هستند، به همین دلیل معمولا در خودرو‌های لوکس امروزی به جای بیشتر کردن سایز بلندگو‌ها، از بالا بردن تعداد آن‌ها استفاده می‌کنند. استفاده از فرم‌های جدید در طراحی بلند‌گو‌ها یکی دیگر از عواملی است که سیستم‌های صوتی حرفه‌ای استفاده شده در خودرو‌های لوکس را از مابقی سیستم‌های صوتی جدا می‌کند؛ معمولا اعضای تیم طراحی خودرو‌های لوکس امروزی، محل قرار‌گیری بلند‌گو‌ها و البته فرم استفاده شده در آن‌ها را به شکلی طراحی می‌کنند که امواج صوتی به صورت غیر مستقیم به گوش سرنشینان اتومبیل برسد، زیرا بر اساس معیار‌های جدید علم ارگونومی امواج صوتی که به صورت مستقیم به گوش می‌رسند، ممکن است آزار دهنده باشند و در برخی موارد امکان دارد این امواج به قوه شنوایی افراد آسیب برساند.

عملکرد سیستم‌های صوتی استفاده شده در اتومبیل‌های لوکس چگونه است؟

مهم‌ترین ویژگی که سیستم‌های صوتی خودرو‌های لوکس را با مابقی سیستم‌های صوتی جدا می‌سازد، ایجاد امواج صوتی با کیفیت‌تر و دلنشین‌تر است؛ اما معمولا از یک سیستم صوتی حرفه‌ای انتظارات دیگری نیز دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به تنظیم استایل صوت خارج شده از بلندگو‌ها یاد کرد. بر اساس تعاریف از پیش تعیین شده در جوامع مختلف، یک سیستم صوتی حرفه‌ای باید مجهز به یک پنل کنترلی خوب باشد که در خودرو‌های لوکس امروزی این پنل کنترلی را می‌توانیم در صفحه نمایش‌ها یا همان مانیتور‌های قرار گرفته بر روی داشبورد اتومبیل داشته باشیم. شما با بهره‌گیری از پلتفرم طراحی شده در سیستم مولتی‌مدیا خودرو‌های لوکس، قادر خواهید بود تمام مکانیزم‌های تاثیرگذار در ایجاد امواج صوتی را کنترل کنید و استایل آن‌ها را بر اساس نیاز خود تغییر دهید.