۱۳۹۶-۰۹-۰۲

آیا تکنولوژی‌های جدید در خودرو‌ها، آن‌ها را آسیب‌پذیر کرده است؟

new technology dangers آیا تکنولوژی های جدید خطرناک هستند؟

امروزه فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید در خودرو‌ها، باعث بوجود آمدن نیاز‌های تازه‌ای در جوامع مختلف شده است. شکی نیست که تا به امروز فناوری‌های به کار رفته در خودرو‌ها، کیفیت رانندگی ما را تا حد زیادی افزایش داده است.

در چند سال اخیر رشد تکنولوژی‌های مختلف در صنعت خودروسازی، ضمن اینکه ایمنی اتومبیل‌ها را حد زیادی افزایش پیدا کرده است، باعث به وجود آمدن ارزش‌‌های جدید در حوزه خرید و فروش خودرو‌های امروزی شده است. به شکلی می‌توان گفت یکی از محبوب‌ترین ترند‌های بوجود آمده بین کمپانی‌های اتومبیل‌سازی، فناوری‌های کمک راننده است. فناوری‌های حوزه کمک راننده با بهره‌گیری از هوش‌ مصنوعی و کامپیوتر‌های پیشرفته قادر هستند به راننده در بالا بردن کیفیت رانندگیش کمک کنند. تکنولوژی‌های بکار رفته در حوزه فناوری‌های کمک راننده، معمولا از دسته رادار‌ها و سنسور‌های حرکتی و حرارتی هستند که با بهره‌گیری از المان‌های مختلف، قادر به اسکن اطراف اتومبیل می‌باشند؛ این فناوری‌های جدید، گاهی افراد و اجسام اطراف خودرو را آنالیز می‌کنند و گاهی نیز وظایف مکانیکی از جمله ترمز کردن و تنظیم جهت نور را بر عهده دارند، اما به طور کلی می‌توان گفت که این تکنولوژی‌ها هر کدام به نحوی سرعت و کیفیت واکنش افراد را در زمان رانندگی بالا برده‌اند. با رشد این فناوری‌های جدید یکی از مسائلی که فکر بسیاری از کارشناسان حوزه اتومبیل را مشغول خود کرده است، تعمیرات این گونه از تکنولوژی‌ها است. معمولا فناوری‌های جدیدی که به شکلی در تعامل با راننده عمل می‌کنند، به صورت انحصاری عرضه می‌شوند و به همین دلیل ممکن است سال‌ها نحوه عملکرد و توپولوژی قطعات آن‌ها به شکل یک معما باقی بماند. فناوری‌های جدید به کار رفته معمولا دارای سنسور‌های حرکتی و حرارتی هستند و در اغلب اوقات این سنسور‌ها قابل تعویض هستند، اما وقتی قطعات کامپیوتری و هوشمند این فناوری‌ها دچار مشکل می‌شوند، مسئله خرابی این تکنولوژی‌ها به شکل برجسته‌ای نمایان می‌شوند، زیرا عدم سلامت قطعات هوشمند مربوط به فناوری‌های کمک راننده‌ای، ممکن است باعث بروز تصادفات جاده‌ای شود و امنیت سرنشینان خودرو را به خطر بیندازد؛ از همین رو پیشنهاد می‌شود که اگر خودروتان دچار اختلال در سیستم‌های داخلی شد، به هر کسی اعتماد نکنید و برای تعمیر به نمایندگی‌های معتبر مربوط به اتومبیلتان مراجعه کنید. در نظر بگیرید که تعمیرات مربوط به تکنولوژی‌های جدید به کار رفته در خودرو‌ها، هزینه‌ی بالایی دارند و بهتر است به کسانی که مدعی هستند با مبالغی کم‌تر می‌توانند خودرو شما را تعمیر کنند، اعتماد نکنید.
آیا باید نگران خرابی‌های تکنولوژی‌های جدید خودرو‌ها باشیم؟
قطعا پاسخ سوال بالا، یک جواب منفی است، زیرا فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدیدی که امروزه در خودرو‌ها استفاده می‌شود، بار‌ها توسط متخصصان و کارشناسان آزمایش شده است و معمولا محصول نهایی نتیجه تمام این آزمایش‌ها است. بر اساس نظر کارشناسان حوزه خودرو، احتمال اینکه فناوری‌های جدید بکار رفته در اتومبیل‌ها خود به خود خراب شوند بسیار پایین است و معمولا خرابی‌های بوجود آمده به دلیل دست‌کاری‌ها و کنجکاوی‌های سارقان و یا صاحبان خودرو‌ها است. در آخر بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که در صورت خرابی در سیستم‌های داخلی خودرو، سریعا به نمایندگی‌های مربوطه تماس بگیرید و از دست‌کاری قطعات سیستم‌های اتومبیل خودداری بفرمایید.