۱۳۹۷-۰۲-۲۸

سیستم دید در شب ( Night vision ) در خودرو‌ها

night دید در شب

بر اساس داده‌های منتشر شده، سیستم نایت ویژن بکار رفته در خودرو‌ها، می‌تواند آمار تصادفات را در شب تا 35 درصد کاهش دهد؛

فناوری دید در شب یا همان Night Vision، یکی از جدید‌ترین تکنولوژی‌های بکار رفته در خودرو‌های لوکس و مدرن است. سیستم نایت ویژن قادر است با آنالیز دمای المان‌های اطراف خودرو، تصویر بهتری از جاده به راننده ارائه دهد. تکنولوژی نایت ویژن ابتدا در جنگ جهانی دوم در ادوات نظامی بکار می‌رفت؛ اما با اتمام جنگ و گسترش فناوری‌ها در عرصه‌های مختلف، به صنعت خودروسازی نیز راه پیدا کرد. امروزه سیستم دید در شب یا همان Night Vision را می‌توانیم در خودرو‌های لوکس و خاص مانند محصولات جدید خودروسازی DS مشاهده کنیم.

سیستم نایت ویژن در خودرو‌ها، چگونه عمل می‌کند؟

اصلی‌ترین بخش فناوری دید در شب یا همان Night Vision در اتومبیل‌ها، لنز‌های NVD هستند؛ این لنز‌ها قادرند سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی ( RGB ) را به یک رنگ واحد تبدیل کنند. مکانیزم لنز‌های NVD به شکلی است که از طریق سه رنگ اصلی، روشنایی یا تاریکی را به نمایش می‌گذارد، از همین رو تصویری که از این لنز‌ها مشاهده می‌کنیم به شکلی است که اجسام و المان‌های مختلف بر اساس روشنایی که تولید می‌کنند از هم جدا می‌شوند. هرچه رنگ‌دانه‌های یک جسم پررنگ‌تر باشد، در تصویر منعکس شده توسط لنز‌های NVD روشن‌تر است. از همین رو لنز‌های NVD در زمانی که جاده کاملا تاریک است و نوری وجود ندارند، می‌توانند بسیار کارآمد باشند و اجسام و المان‌ها را بر اساس رنگی که از خود منعکس می‌کنند به نمایش بگذارند؛ اما اگر بخواهیم فقط از این لنز‌ها در سیستم‌های دید در شب یا همان Night Vision استفاده کنیم، قطعا به مشکل خواهیم خورد. زیرا کمی نور در محیط می‌تواند تمام تصاویر منتشر توسط لنز‌های NVD را گنگ و نامفهوم کند؛ از همین رو متخصصان این حوزه در صنعت خودروسازی اقدام به اتصال این لنز‌ها به دوربین‌های ترموگرافیک ( Thermographic ) کردند. این دوربین‌ها قادرند دمای منعکس شده توسط جانداران و اجسام را به ما نمایش دهند. این امر باعث می‌شود که راننده بتواند جانوران و عابرین پیاده را از مابقی المان‌های درون جاده تشخیص دهد. ترکیب لنز‌های NVD و دوربین‌های ترموگرافیک در سیستم‌های نایت ویژن بکار رفته در خودرو‌ها، این امکان را به ما می‌دهد که تاریکی مطلق نیز بتوانیم تمام المان‌های مسیر پیش رو را به صورت جداگانه بررسی کنیم. در اتومبیل‌های جدید کمپانی DS، سیستم نایت ویژن در پشت لوگو جلو خودرو قرار دارد و تصویر تولید شده بر روی مانیتور کوچک جلوی راننده نمایش داده می‌شود. همچنین مهندسان این کمپانی فرانسوی، امکان تشخیص جانداران و عابرین پیاده را به صورت اتوماتیک و توسط رادار‌های کمک راننده بوجود آورده‌اند.

آینده فناوری نایت ویژن در صنعت خودروسازی

بر اساس داده‌های منتشر شده، سیستم نایت ویژن بکار رفته در خودرو‌ها، می‌تواند آمار تصادفات را در شب تا 35 درصد کاهش دهد؛ اما این سیستم فعلا در خودرو‌های لوکس و مدرن دیده می‌شود و هنوز در صنعت اتومبیل‌سازی به صورت انبوه استفاده نمی‌شود. از آنجایی که بازخورد‌ها نسبت به استفاده از سیستم نایت ویژن در خودرو‌ها بسیار مثبت بوده است، انتظار می‌رود در یک دهه آینده شاهد گسترش این فناوری در اتومبیل‌های مختلف باشیم.