۱۳۹۷-۰۱-۳۰

4 اشتباه مرگبار والدین در هنگام سفر با کودکان

parents-safety-mistakes کودکان

در بسیاری از مواقع به دلیل رعایت نکردن برخی از مسائل توسط والدین، شاهد آسیب‌های مرگبار به کودکان هستیم که این مسائل معمولا با رعایت نکات بسیار ساده رفع خواهند شد.

سفر با کودکان می‌تواند یک تجربه جدید و دلنشین برای والدین باشد؛ اما اگر به برخی نکات توجه نکنیم و دچار اشتباه شویم، ممکن است این تجربه دلنشین به یک سفر مرگبار تبدیل شود! کودکان بسیار حساس‌تر از بزرگسالان هستند و باید نکات ایمنی را در خصوص آن‌ها به صورت دقیق رعایت کرد. در بسیاری از مواقع به دلیل رعایت نکردن برخی از مسائل توسط والدین، شاهد آسیب‌های مرگبار به کودکان هستیم که این مسائل معمولا با رعایت نکات بسیار ساده رفع خواهند شد. در این مقاله قصد داریم ۴ اشتباه مرگبار والدین را در زمان سفر و رانندگی بازگو کنیم. قطعا با رعایت نکات این مقاله، سفر امن‌تر و البته لذت‌بخش‌تری خواهید داشت.

استفاده نکردن از صندلی مخصوص کودک

صندلی کودکان در خودرو، در واقع سیستمی است برای محدود کردن اختیارات کودک در زمان حرکت اتومبیل است. امروزه در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته، استفاده از صندلی کودک در زمانی که نوزادان در خودرو‌ هستند یک امر الزامی است. متاسفانه هنوز در بسیاری از جوامع استفاده از این وسیله ایمنی تبدیل به یک عادت نشده است و همین موضوع سالانه جان بسیاری از کودکان و خردسالان را می‌گیرد. یادمان نرود که صندلی کودکان قرار گرفته در اتومبیل‌ها با بهره‌گیری از شاخصه‌های ارگونومیک کودک طراحی شده است و حافظ جان فرزندان خردسال و نوزادان شما خواهند بود.

انتخاب نمونه غلط در زمان خرید صندلی کودک

قبل از اینکه اقدام به خرید یک صندلی کودک کنید، به اندازه و فرم آن توجه کنید. به طور کلی صندلی‌های کودک به دو دسته، صندلی نوزاد و صندلی خردسال تقسیم می‌شوند؛ اما ضمن اینکه سن و اندازه کودک شما در انتخاب یک صندلی کودک مهم است، وزن فرزند شما نیز اهمیت دارد. از همین رو قبل از اقدام به خرید یک صندلی کودک، با متخصص یا فروشنده مشورت کنید. این موضوع را در نظر بگیرید که ستون فقرات کودک شما در زمان قرارگرفتن بر روی صندلی مخصوصش باید هم راستا با پشتی صندلی باشد.

نحوه قرار‌گیری صندلی کودک در خودرو

یکی دیگر از اشتباهات رایج والدین در زمان سفر با کودکان، انتخاب زاویه قرارگیری صندلی کودک می‌باشد. معمولا زاویه درست قرارگیری صندلی کودک در خودرو، در دفترچه راهنمای این وسیله نوشته شده است. نحوه قرارگیری صندلی‌های نوزادان و خردسالان با هم متفاوت است. اگر فرزند شما از صندلی‌های مخصوص نوزادان استفاده می‌کند، صندلی را برعکس در خودرو قرار دهید تا کمترین فشار در زمان ترمز کردن به ستون فقرات کودکتان وارد شود. اما برای صندلی‌های بزرگ‌تر و مخصوص خردسالان می‌توانید صندلی را هم‌جهت با زاویه نشتن سرنشینان قرار دهید. سعی کنید از ایزوفیکس برای نگه‌داشتن صندلی استفاده کنید.

غذا دادن به کودک

غذا دادن به کودک ضمن اینکه باعث حواس‌پرتی راننده می‌شود، ریسک بوجود آمدن خطرات بسیاری را برای فرزند شما شکل می‌دهد. یادمان نرود که نمی‌توان جاده را پیش‌بینی کرد و هر لحظه ممکن است خودرویی که در آن قرار داریم اقدام به ترمز کردن یا تغییر جهت ناگهانی شود و اگر کودک در حال غذا خوردن باشد، این مسائل می‌تواند برای او بسیار خطرساز بشمار رود.