۱۳۹۶-۱۱-۲۹

سیستم تشخیص عابرین پیاده چگونه کار می‌کند؟

pedesterian detection سیستم تشخیص عابرین پیاده

سیستم تشخیص عابرین پیاده از جدید‌ترین تکنولوژی‌های ایمنی است که در خودروها استفاده می‌شود، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این آپشن ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

یکی از مهم‌ترین فناوری‌های استفاده شده در خودرو‌های امروزی، تکنولوژی تشخیص عابرین پیاده است. سیستم تشخیص عابرین پیاده از قطعات و فناوری‌های متفاوتی برای آنالیز کردن جاده و تشخیص افراد استفاده می‌کند. سامانه تشخیص عابرین پیاده در دو مرحله فعالیت می‌کند، یکی آنالیز حرکات و رفتار‌های افراد عابر پیاده در اطراف خودرو و دیگری انتقال اطلاعات بدست آمده از آنالیز جاده به راننده خودرو؛ از همین رو به صورت استاندارد تمام سیستم‌های تشخیص عابرین پیاده در خودرو‌های مختلف از حداقل یک رادار اسکن جاده و یک آلارم هشداردهنده استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین قطعات استفاده شده در سیستم تشخیص عابرین پیاده خودرو‌ها، می‌توان به سنسور‌های حرکتی مادون قرمز یاد کرد. این سنسور‌ها می‌توانند المان‌های متحرک را از عناصر ثابت جدا سازند و نسبت تحرک آن‌ها واکنش نشان دهند. در سامانه تشخیص عابرین پیاده اتومبیل‌های امروزی، سنسور‌های حرکتی به همراه رادار‌های اسکن جاده استفاده می‌شوند؛ زیرا سنسور‌های حرکتی تعبیه شده در جلو خودرو فقط می‌توانند تحرک عناصر جاده را تشخیص دهند و برای اندازه‌گیری فاصله و همچنین تشخیص جهت و مسیر حرکت عنصر متحرک نیاز به رادار‌های تشخیص جاده دارند. نتیجه آنالیز سنسور حرکتی و رادار یا رادار‌های اسکن جاده به هوش مصنوعی تعبیه شده در ECU یا همان کامپیوتر نصب شده در جلو خودرو منتقل می‌شود. هوش مصنوعی وظیفه دارد اطلاعات و کد‌های دریافتی از طرف سنسور حرکتی و رادار اسکن جاده را به خروجی‌های قابل فهم و ساده ترجمه کند و آن را از طریق نمایشگر‌ خودرو، هدآپ دیسپلی و یا آلارم اتومبیل به راننده انتقال دهد. تمام پروسه تشخیص و هشدار در کمتر از یک ثانیه انجام می‌پذیرد به همین دلیل کامپیوتر‌های نصب شده در خودرو‌های مدرن امروزی که از سیستم تشخیص عابرین پیاده استفاده می‌کنند، دارای پردازنده‌های قوی‌تر و البته بزرگ‌تری هستند که همین موضوع باعث افزایش مصرف برق اتومبیل خواهد شد. البته مزایای در نظر گرفته شده در سامانه تشخیص عابرین پیاده خودرو‌ها بسیار مهم‌تر از مصرف برق کامپیوتر اتومبیل است به همین دلیل این فناوری را می‌توان یکی از مهم‌ترین و بهترین تکنولوژی‌های استفاده شده در خودرو‌های امروزی دانست.

نکات مهم در زمان استفاده از سیستم تشخیص عابرین پیاده

–           در نظر بگیرید که سیستم تشخیص عابرین پیاده، نمی‌تواند جایگزین خوبی برای یک راننده هوشیار به حساب برود و بهتر است این سامانه را مکملی برای بهبود کیفیت رانندگی خود دانست.

–           سعی کنید در اماکن شلوغ و خیابان‌های پر رفت و آمد از این سیستم استفاده کنید و به هشدار‌های آن توجه کنید.

–           ممکن است برخی اوقات سیستم‌های تشخیص عابرین پیاده نصب شده در خودرو‌ها، قادر به آنالیز کودکان نباشند، مخصوصا زمانی که در نقطه کور رادار و سنسور حرکتی خودرو قرار دارند؛ به همین دلیل حتی در زمان روشن بودن این سیستم، نسبت به عناصر متحرک جاده هوشیار باشید.

–           در هوای مه‌آلود و زمانی که سوی دید شما نسبت به جاده کاهش یافته است، حتما از این سامانه استفاده کنید؛ زیرا سنسور‌ها و رادار‌های در نظر گرفته شده در تکنولوژی تشخیص عابرین پیاده قادر به آنالیز عناصر متحرک حتی در هوای مه‌آلود و پر گرد و خاک هستند.

آینده سیستم تشخیص عابرین پیاده در اتومبیل‌ها

همانطور که می‌دانید سامانه تشخیص عابرین پیاده، به عنوان یکی از امکانات و آپشن‌های ایمنی در اتومبیل‌های امروزی معرفی می‌شود؛ به همین دلیل انتظار می‌رود در یک دهه آینده این سیستم به عنوان یک استاندارد در خودرو‌های کشور‌های توسعه یافته استفاده شود. همچنین بسیاری از کارشناسان معتقدند که سیستم تشخیص عابرین پیاده، یکی از فناوری‌هایی است که برای توسعه خودرو‌های خودران و بدون راننده نیاز داریم و متخصصان فعال در حوزه خودروسازی باید بیش از پیش این فناوری را گسترش یابند.

DS 7 CROSSBACK، جدیدترین خودروی تولید شده این شرکت مجهز به تعداد زیادی از آپشن‌های ایمنی است که به عنوان مثال می‌توان به دید در شب و سیستم تشخیص عابرین پیاده اشاره کرد. آرین‌موتور، نماینده رسمی DS اتوموبیلز فرانسه در ایران، مفتخر است که محصولات این برند لوکس و اصیل فرانسوی را برای ایرانیان عزیز فراهم کرده است.